Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Логика

+27
ноунејм
Odyssey
Stefk0
blesava008
dzole
Bleak
Mary Jane
mitan
fairy
мирАл
Фазлија
KaTeRiNcE
RoTkViCa
zzz
Lastojca
malina
Marej
REGINA
Болиглава
kojgode
комшивка
корун
Џајко
The Breaking Dawn
Alexandra
STIFLER
Наташа
31 posters

Страна 20 of 21 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Next

Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Mary Jane Пет Апр 03, 2009 11:18 pm

kojgode напиша:Абе олку на физичко се немаф испотено и пак пред мене ефа ефа.

Битно ја реши.
Знајш дека за оваа загатка Ајнштајн рекол дека само 2% од луѓето ќе можат да ја решат. Ама не е тешка, мислам дека ги утнал пресметките.

Јееее, 1000че.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Пет Апр 03, 2009 11:22 pm

Или ние Македонциве сме многу паметни. ОВА Е ПОСЛЕДЕН ОФФТОПКИ.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by TL Пет Апр 03, 2009 11:30 pm

Ама ти шо ја знаеше не требеше веднаш да кажиш, требеше да почекаш некој да ја решит вака не е интересно ти ја знаеше и веднаш ја кажа, а друг се мачел да решават и пак пред него ја кажале Very Happy
TL
TL
Адаптер4е

Age : 30
Број на мислења : 28

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пет Апр 03, 2009 11:58 pm

Абе ја иам стаено ова истава загатка пред неколку страни, ем со слика од табела све финолепо решено.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by The Breaking Dawn Саб Апр 04, 2009 12:49 pm

оваа загаткава викет дека само 2% луѓе ја знает
а сите досеа шо им ја иам даено ја имет решено.Razz:P:P
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 29
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Џајко Саб Апр 04, 2009 1:13 pm

Mary Jane напиша:
kojgode напиша:Абе олку на физичко се немаф испотено и пак пред мене ефа ефа.

Битно ја реши.
Знајш дека за оваа загатка Ајнштајн рекол дека само 2% од луѓето ќе можат да ја решат. Ама не е тешка, мислам дека ги утнал пресметките.

Јееее, 1000че.

Урбан мит е то :D
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 30
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Саб Апр 04, 2009 3:11 pm

Температурата во Битола е 0 степени,а на Пелистер е два пати помала.
Колкава е температурата на Пелистер?

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Саб Апр 04, 2009 3:32 pm

30 мин мислам и никако да дојдам до одговорот на ова прашање.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Bleak Саб Апр 04, 2009 3:39 pm

Болиглава напиша:Температурата во Битола е 0 степени,а на Пелистер е два пати помала.
Колкава е температурата на Пелистер?

Јас мисљам дека е нула температурата... ---> 0*2=0 Cool
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 30
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Саб Апр 04, 2009 3:41 pm

kojgode напиша:30 мин мислам и никако да дојдам до одговорот на ова прашање.
Кажи која мистерија а?

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Bleak Саб Апр 04, 2009 4:11 pm

А одговорот на мистеријата?Very Happy
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 30
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Саб Апр 04, 2009 4:30 pm

Се претвараше во келвини мислам или фаренхајти, се множеше по два и пак се враќаше во степени ама не знам како одеше то, така да... Question

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Сре Апр 08, 2009 7:47 pm

Кој е следниот број во низава?
1,2,6,42,1806,?????

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by METALBOY Сре Апр 08, 2009 7:55 pm

3 263 442 мислам дека е

едит: точно е Very Happy
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Сре Апр 08, 2009 8:06 pm

Ај објасни како пресмета?^

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by METALBOY Сре Апр 08, 2009 8:18 pm

ги кревав на квадрат и го додавав бројот

1*1+1+2*2+2+6*6+6+42*42+42+1806*1806+1806
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by METALBOY Чет Апр 16, 2009 11:05 am

Ево една:

Ако денес е 0 степени, а утре е двапати поладно од денес, тогаш колку степени ке е утре???

Со образложение ако можит. Smile
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by корун Чет Апр 16, 2009 11:37 am

Иста е од Димо погоре, се претворат во фаренхајтови и се делит со 2, па после пак назад.

0 С = 32 фар , тоаш температурата ке е 16 фаренхајтови. А то во степени е (16 - 32) \ 1.8 = 8.888

Нелогично е ама математички точно...

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by METALBOY Чет Апр 16, 2009 12:07 pm

чудно малку, а шо врска имат сега фаренхајтови scratch .....ок...

ај нова:

ако стајш камелеон во соба со огледала, во шо боја ке се претворит? What a Face
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Jordison Чет Апр 16, 2009 12:11 pm

ke se pretvorit vo ogledalo :O
Jordison
Jordison
tapanar4e

Age : 29
Број на мислења : 301

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Џајко Чет Апр 16, 2009 1:33 pm

Зш водана е проѕирна а снегон е бел??
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 30
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Чет Апр 16, 2009 1:37 pm

Појќе на гатанки ми личет овие, него на логични загатки ама ај.

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by METALBOY Чет Апр 23, 2009 11:22 am

Ај уш една гатанка: ако земиш компас во вселена, на која страна ке покажвит???
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Џајко Чет Апр 23, 2009 3:09 pm

на север??
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 30
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Чет Апр 23, 2009 3:38 pm

Не се знајт.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 20 Empty Re: Логика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 20 of 21 Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот