Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Логика

Страна 18 of 21 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next

Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Вто Мар 17, 2009 11:14 pm

Како ќе поделиш правоаголник со две линии, за да добиеш два петоаголници и два триаголници?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:24 pm

Наташа напиша:Како ќе поделиш правоаголник со две линии, за да добиеш два петоаголници и два триаголници?

ова да се нацртат требат
на AD И BC избериш по две точки и ќе ги поврзиш така да се сечет и добиваш 2 триаголници и 2 петоаголници...
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Вто Мар 17, 2009 11:26 pm

Нешо немојт да се уплоадират сликава ама ко Ате шо рече е.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 29
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Вто Мар 17, 2009 11:29 pm

Си биле две деца и женското рекло јас иам исто толку сестри колку браќа, а детето рекло јас иам двапати појќе сестри од браќа. Колку машки и колку женски биле?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by корун Вто Мар 17, 2009 11:33 pm

3 со 4

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by fairy Вто Мар 17, 2009 11:33 pm

3 машки и 4 женски
fairy
fairy
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 278

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:34 pm

fairy напиша:3 машки и 4 женски

корун напиша:3 со 4

Шо ти се од кај Чаки деца...
хххх
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Вто Мар 17, 2009 11:34 pm

4 женски , 3 мшки

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 29
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Вто Мар 17, 2009 11:35 pm

Два воза, едниот црвен другиот син, се движат по права линија еден спроти друг. Црвениот се движи со брзина од 20км на час а синиот со 30км на час. Кога тие се на меѓусебно растојание од 100км, една мува летнува од црвениот и оди накај синиот со 50км на час. Во моментот кога ке го допре синиот се врти назад и лета накај црвениот и се така дури не се судрат возовите. Прашањето е колку пат поминала мувата.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Вто Мар 17, 2009 11:35 pm

Абе дур напишам еден пост цел клас од кј Чаки имат решено.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 29
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:36 pm

Наташа напиша:Два воза, едниот црвен другиот син, се движат по права линија еден спроти друг. Црвениот се движи со брзина од 20км на час а синиот со 30км на час. Кога тие се на меѓусебно растојание од 100км, една мува летнува од црвениот и оди накај синиот со 50км на час. Во моментот кога ке го допре синиот се врти назад и лета накај црвениот и се така дури не се судрат возовите. Прашањето е колку пат поминала мувата.

2
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Вто Мар 17, 2009 11:38 pm

Не е точно, и ко ќе пишите одговор појасвите по можност.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:41 pm

3 пати е, математики бе нешо одит мувава ама и возов идат накај нејзе за сат време таја 50 па тој 30............
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Вто Мар 17, 2009 11:42 pm

Колку пат море не колку пати!!!
100 км?

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 29
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Вто Мар 17, 2009 11:43 pm

Времето е 100 делено со 50(20 плус 30), значит два сати.
Брзината е 50.
Патот е брзина по време, значит 50 по 2, 100 километри.

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:45 pm

kojgode напиша:Колку пат море не колку пати!!!
100 км?
е убо де неубо прочитав...
едит: е да те ебам, за малце ќе го заебев миксов шо го прам 2 ебани сати


Последната промена е направена од Odyssey на Вто Мар 17, 2009 11:46 pm. Мислењето е променето 1 пати
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Вто Мар 17, 2009 11:45 pm

Логика - Page 18 Asdasci4.th

Клајте бројој од еден до девет, да не се повторвет и збирот дијагонално, хоризонтално и ветрикално да е 15.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Mary Jane Вто Мар 17, 2009 11:45 pm

Мора да е помало од 100 зато шо дур летат мувата, и возојве се движат еден наспрема друг и го намалувет растојанието.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:46 pm

Mary Jane напиша:Мора да е помало од 100 зато шо дур летат мувата, и возојве се движат еден наспрема друг и го намалувет растојанието.
ама мувава се враќат назад пак
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Mary Jane Вто Мар 17, 2009 11:53 pm

Odyssey напиша:
Mary Jane напиша:Мора да е помало од 100 зато шо дур летат мувата, и возојве се движат еден наспрема друг и го намалувет растојанието.
ама мувава се враќат назад пак

Заборајв. Rolling Eyes

Бројкиве вака ги распоредив
2 7 6
9 5 1
4 3 8
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Вто Мар 17, 2009 11:56 pm

Јас поинаку
8 1 6
3 5 7
4 9 2

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 29
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Сре Мар 18, 2009 12:01 am

Со осум осумки напрај збир еднаков на иљадарче. Да појаснам, 8 + 88 + 88888 да речиме, битно осум осумки. Сфативте ваљда. Rolling Eyes

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Mary Jane Сре Мар 18, 2009 12:06 am

888+88+8+8+8=1000
Класнана твоја ми предават ал кој? ХХХ
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Сре Мар 18, 2009 12:08 am

8 + 8 + 8 + 88 + 888 = 1000

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Сре Мар 18, 2009 12:13 am

ме мрзит да го преведвам, ваљда разбирате англиски.

A group of campers have been on vacation so long, that
they've forgotten the day of the week. The following conversation ensues.
Darryl: What's the day? I don't think it is Thursday, Friday or Saturday.
Tracy: Well that doesn't narrow it down much. Yesterday was Sunday.
Melissa: Yesterday wasn't Sunday, tomorrow is Sunday.
Ben: The day after tomorrow is Saturday.
Adrienne: The day before yesterday was Thursday.
Susie: Tomorrow is Saturday.
David: I know that the day after tomorrow is not Friday.
If only one person's statement is true, what day of the week is it?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 18 of 21 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот