Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Логика

+27
ноунејм
Odyssey
Stefk0
blesava008
dzole
Bleak
Mary Jane
mitan
fairy
мирАл
Фазлија
KaTeRiNcE
RoTkViCa
zzz
Lastojca
malina
Marej
REGINA
Болиглава
kojgode
комшивка
корун
Џајко
The Breaking Dawn
Alexandra
STIFLER
Наташа
31 posters

Страна 18 of 21 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next

Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Вто Мар 17, 2009 11:14 pm

Како ќе поделиш правоаголник со две линии, за да добиеш два петоаголници и два триаголници?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:24 pm

Наташа напиша:Како ќе поделиш правоаголник со две линии, за да добиеш два петоаголници и два триаголници?

ова да се нацртат требат
на AD И BC избериш по две точки и ќе ги поврзиш така да се сечет и добиваш 2 триаголници и 2 петоаголници...
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Вто Мар 17, 2009 11:26 pm

Нешо немојт да се уплоадират сликава ама ко Ате шо рече е.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Вто Мар 17, 2009 11:29 pm

Си биле две деца и женското рекло јас иам исто толку сестри колку браќа, а детето рекло јас иам двапати појќе сестри од браќа. Колку машки и колку женски биле?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by корун Вто Мар 17, 2009 11:33 pm

3 со 4

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by fairy Вто Мар 17, 2009 11:33 pm

3 машки и 4 женски
fairy
fairy
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 278

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:34 pm

fairy напиша:3 машки и 4 женски

корун напиша:3 со 4

Шо ти се од кај Чаки деца...
хххх
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Вто Мар 17, 2009 11:34 pm

4 женски , 3 мшки

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Вто Мар 17, 2009 11:35 pm

Два воза, едниот црвен другиот син, се движат по права линија еден спроти друг. Црвениот се движи со брзина од 20км на час а синиот со 30км на час. Кога тие се на меѓусебно растојание од 100км, една мува летнува од црвениот и оди накај синиот со 50км на час. Во моментот кога ке го допре синиот се врти назад и лета накај црвениот и се така дури не се судрат возовите. Прашањето е колку пат поминала мувата.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Вто Мар 17, 2009 11:35 pm

Абе дур напишам еден пост цел клас од кј Чаки имат решено.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:36 pm

Наташа напиша:Два воза, едниот црвен другиот син, се движат по права линија еден спроти друг. Црвениот се движи со брзина од 20км на час а синиот со 30км на час. Кога тие се на меѓусебно растојание од 100км, една мува летнува од црвениот и оди накај синиот со 50км на час. Во моментот кога ке го допре синиот се врти назад и лета накај црвениот и се така дури не се судрат возовите. Прашањето е колку пат поминала мувата.

2
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Вто Мар 17, 2009 11:38 pm

Не е точно, и ко ќе пишите одговор појасвите по можност.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:41 pm

3 пати е, математики бе нешо одит мувава ама и возов идат накај нејзе за сат време таја 50 па тој 30............
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Вто Мар 17, 2009 11:42 pm

Колку пат море не колку пати!!!
100 км?

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Вто Мар 17, 2009 11:43 pm

Времето е 100 делено со 50(20 плус 30), значит два сати.
Брзината е 50.
Патот е брзина по време, значит 50 по 2, 100 километри.

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:45 pm

kojgode напиша:Колку пат море не колку пати!!!
100 км?
е убо де неубо прочитав...
едит: е да те ебам, за малце ќе го заебев миксов шо го прам 2 ебани сати


Последната промена е направена од Odyssey на Вто Мар 17, 2009 11:46 pm. Мислењето е променето 1 пати
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Вто Мар 17, 2009 11:45 pm

Логика - Page 18 Asdasci4.th

Клајте бројој од еден до девет, да не се повторвет и збирот дијагонално, хоризонтално и ветрикално да е 15.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Mary Jane Вто Мар 17, 2009 11:45 pm

Мора да е помало од 100 зато шо дур летат мувата, и возојве се движат еден наспрема друг и го намалувет растојанието.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Odyssey Вто Мар 17, 2009 11:46 pm

Mary Jane напиша:Мора да е помало од 100 зато шо дур летат мувата, и возојве се движат еден наспрема друг и го намалувет растојанието.
ама мувава се враќат назад пак
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 64
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Mary Jane Вто Мар 17, 2009 11:53 pm

Odyssey напиша:
Mary Jane напиша:Мора да е помало од 100 зато шо дур летат мувата, и возојве се движат еден наспрема друг и го намалувет растојанието.
ама мувава се враќат назад пак

Заборајв. Rolling Eyes

Бројкиве вака ги распоредив
2 7 6
9 5 1
4 3 8
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Вто Мар 17, 2009 11:56 pm

Јас поинаку
8 1 6
3 5 7
4 9 2

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Сре Мар 18, 2009 12:01 am

Со осум осумки напрај збир еднаков на иљадарче. Да појаснам, 8 + 88 + 88888 да речиме, битно осум осумки. Сфативте ваљда. Rolling Eyes

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Mary Jane Сре Мар 18, 2009 12:06 am

888+88+8+8+8=1000
Класнана твоја ми предават ал кој? ХХХ
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Сре Мар 18, 2009 12:08 am

8 + 8 + 8 + 88 + 888 = 1000

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Сре Мар 18, 2009 12:13 am

ме мрзит да го преведвам, ваљда разбирате англиски.

A group of campers have been on vacation so long, that
they've forgotten the day of the week. The following conversation ensues.
Darryl: What's the day? I don't think it is Thursday, Friday or Saturday.
Tracy: Well that doesn't narrow it down much. Yesterday was Sunday.
Melissa: Yesterday wasn't Sunday, tomorrow is Sunday.
Ben: The day after tomorrow is Saturday.
Adrienne: The day before yesterday was Thursday.
Susie: Tomorrow is Saturday.
David: I know that the day after tomorrow is not Friday.
If only one person's statement is true, what day of the week is it?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 18 Empty Re: Логика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 18 of 21 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот