Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Логика

+27
ноунејм
Odyssey
Stefk0
blesava008
dzole
Bleak
Mary Jane
mitan
fairy
мирАл
Фазлија
KaTeRiNcE
RoTkViCa
zzz
Lastojca
malina
Marej
REGINA
Болиглава
kojgode
комшивка
корун
Џајко
The Breaking Dawn
Alexandra
STIFLER
Наташа
31 posters

Страна 12 of 21 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Next

Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Пон Мар 16, 2009 12:47 am

^ 4 вола на 3 кола... Laughing Laughing Laughing

Игнорирајте го мислењево, ме мрзит да објаснвам.


Последната промена е направена од Болиглава на Пон Мар 16, 2009 12:52 am. Мислењето е променето 2 пати.

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 30
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 12:48 am

бар точно да беше Smile
ај со здравје легвам јас

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Пон Мар 16, 2009 12:50 am

Сеа точно е, се едитирав. Ај бришка.

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 30
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Пон Мар 16, 2009 12:51 am

4 врапчиња, 3 ступчиња


Последната промена е направена од kojgode на Пон Мар 16, 2009 12:54 am. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 16, 2009 12:52 am

2x - 2 = x + 1 -> 3 со 4?

у курац брзи админи.

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by комшивка Пон Мар 16, 2009 12:54 am

kojgode напиша:4 врапчиња, 3 стапчиња

ступчиња Smile

битно е реши Smile))


Последната промена е направена од комшивка на Пон Мар 16, 2009 12:57 am. Мислењето е променето 2 пати. (Reason for editing : Не ситничари ќе те молам. Ама ај го попрајф.)
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 30
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 16, 2009 12:55 am

Пак одма се поправи да те заебит. Laughing

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 1:09 pm

Имате пет капи, три црни и две бели. Три особи стоет еден позади друг, така шо последниот ги глеат, првите две, тој на средина го гледат само тој пред него и првиот не глеат нишо.
Им ставет по една капа и секој имат право да ја погодит бојата на неговата капа.
Третата особа се откажвит и велит дек не знајт, втората (на средина таја) исто, а тој шо е најнапред ја погаѓат бојата на неговата капа.
Шо боја била капата? Образложете.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Bleak Пон Мар 16, 2009 1:42 pm

Ме мрзит да образложвам ... црна била... Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 30
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 2:14 pm

Е ај де објасни, и баба сребрена мојт да погодит од памет.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Пон Мар 16, 2009 2:18 pm

Наташа напиша:Имате пет капи, три црни и две бели. Три особи стоет еден позади друг, така шо последниот ги глеат, првите две, тој на средина го гледат само тој пред него и првиот не глеат нишо.
Им ставет по една капа и секој имат право да ја погодит бојата на неговата капа.
Третата особа се откажвит и велит дек не знајт, втората (на средина таја) исто, а тој шо е најнапред ја погаѓат бојата на неговата капа.
Шо боја била капата? Образложете.
Модератор, ја имаше загаткава неколку страни поназад. Кој те стаде тебе бе?Smile

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 30
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 2:31 pm

koj te klavi be @:@@@@
Не знаев, ми се проштеват ај.
На друга:

Четворица луѓе,А,Б,Ц и Д(Уствари како сакате крстете ги) се на една страна од мостот и сите сакаат да се префрлат на другата страна,но е премногу доцна, и не можат да го преминат мостот без светилка,а тие имаат само една светилка. Исто така, мостот е доволно силен да издржи само двајца луѓе. Четворицата се движат со најразлични брзини. Првиот му треба 1 минута да го помине мостот,на вториот 2 минути,на третиот 5 и на четвртиот 10 минути. Кога двајца луѓе ќе го поминат мостот заедно со светилката ќе одат со брзината на побавната личност. Кое е најбрзото време за кое може да го поминат сите четворица мостот?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Пон Мар 16, 2009 4:36 pm

19 минути?

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by комшивка Пон Мар 16, 2009 5:38 pm

kojgode напиша:19 минути?

и јас мислам така..
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 30
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 8:46 pm

A-a, мојт и за 17.

А и Б поминвет = 2 минути
А се враќат со светилката = 1 минута
Ц и Д поминвет=10 минути
Б се враќат со светилката=2 минути
А и Б поминвет=2 минути
Значит 17 минути.

Ако си на 8 метри оддалеченост од вратата,и со секој чекор постигвиш пола од потребното за да стигниш до вратата,колку чекори ќе ти требет за конечно да ја чепниш?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Пон Мар 16, 2009 9:10 pm

Никогаш нема да ја чепниш?

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 9:14 pm

Два чекори бе, зш да не стигнит никош.

На друга:
Воз од Скопје тргвит кон Куманово во 15:00 со брзина од 80 km/h, а воз од Куманово до Скопје тргвит во 15:15 со брзина од 120 km/h.
Точно во 15:30 двата воза се пресретвет.
Во тој момент кој е поблиску до Скопје?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Пон Мар 16, 2009 9:18 pm

Двата воза се исто оддалечени од Скопје пошо се пресретвет (на исто место се), нали?

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 30
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 9:23 pm

Точно.
Еден чоек умрел во 1921, а бил закопан во 1961. Како е ова можно?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 16, 2009 9:26 pm

Болиглава напиша:Двата воза се исто оддалечени од Скопје пошо се пресретвет (на исто место се), нали?

Может и кај Дебар да се пресретнет, не ги прајт то исто оддалачени ак возет со различни брзини.

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Пон Мар 16, 2009 9:26 pm

Му го замрзнале телото и заборајле да го закопет во 1961 им текнало.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Пон Мар 16, 2009 9:28 pm

Наташа напиша:Ако си на 8 метри оддалеченост од вратата,и со секој чекор постигвиш пола од потребното за да стигниш до вратата,колку чекори ќе ти требет за конечно да ја чепниш?
Ако секој чекор ти е пола од потребното тоаш првиот 4 ќе ти е вториот 2 третиот 1 итн. Јас така мислеф, а то било прелесно и глупо.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 16, 2009 9:28 pm

Наташа напиша:Два чекори бе, зш да не стигнит никош.

Ак секоаш прајт пола од толку колку шо му е потребно, колку и да прајт само ке се доближвит а никојпат немат да стигнит, математички глеано.

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Пон Мар 16, 2009 9:31 pm

корун напиша:
Болиглава напиша:Двата воза се исто оддалечени од Скопје пошо се пресретвет (на исто место се), нали?

Может и кај Дебар да се пресретнет, не ги прајт то исто оддалачени ак возет со различни брзини.
Шо си глуп? Јас одам кај жижи и ти ојш кај жижи јас со 10 км/х ти со 11км/х и се сретвиме кај чинарон. Колку сме одалечени од жижи во моментот ко ќе се сретниме? Исто. Глуп еен.

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 30
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 16, 2009 9:34 pm

Димо. Во обратен правец се движет

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 12 Empty Re: Логика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 21 Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13 ... 16 ... 21  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот