Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Логика

Страна 11 of 21 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16 ... 21  Next

Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Нед Мар 15, 2009 11:59 pm

Не бе шо менвит еден грам шо зборвиш, исти ќе се. Иначе помалку требит да се, финта некоја имат.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 16, 2009 12:12 am

Наташа напиша:Неам и за ова решење, сакав да видам како размислувате.
Ево друга, доста е со точки.
Имате аптекарска вага и 27 златници. Еден од нив е потежок од другите за еден грам. Како со најмалку мерења ќе видите кој е потешкиот?

Зеаме 13 со 13 еден настрана тргаме. Ако се исти го иаме златникот, ако не го зеаме потешкиот шпил или како да го наречам. 6 со 6, ако се исти го иаме златникот ако не го зеаме потешкиот шпил. 3 со 3, зеаме потежок шпил. Останвет уше 3, ако се исти 2та, третиот е ако не ке видиме на вагата кој е потежок од двата. Четри мерења ако убо пребројав.

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 12:14 am

Логика - Page 11 Illusion%20faces


Колку луѓе глеате на сликава?
Иначе ова твоево, јас пет избројав, аку не биле исти двата Suspect

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Пон Мар 16, 2009 12:20 am

5 мерења и јас избројф, а иначе 5 души глеам на сликава.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 12:22 am

Седум би требало да се, тие шо ги глеаме сите, уш едно видов во шишено и уш едно не знам кај е. Ај глеајте пубо, баш сакам да знам. clown

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by The Breaking Dawn Пон Мар 16, 2009 12:23 am

Наташа напиша:Логика - Page 11 73yo

Со еден потег напрајте идентитет.

смејш од второто и третото да напрајш уш еднo еднакво и да е I = I = I ?? lol!
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 16, 2009 12:25 am

корун напиша:Зеаме 13 со 13 еден настрана тргаме. Ако се исти го иаме златникот, ако не го зеаме потешкиот шпил или како да го наречам. 6 со 6, ако се исти го иаме златникот ако не го зеаме потешкиот шпил. 3 со 3, зеаме потежок шпил. Останвет уше 3, ако се исти 2та, третиот е ако не ке видиме на вагата кој е потежок од двата. Четри мерења ако убо пребројав.

Како 5 бе?

Ево една од мене зш ова со сликава ми е одбивна ногу.

Кој од овие искази е точен:

1.Бројот на лажни искази овде е 1
2.Бројот на лажни искази овде е 2
3.Бројот на лажни искази овде е 3
4.Бројот на лажни искази овде е 4

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Пон Мар 16, 2009 12:26 am

Јас мислам дека комшивка погоди ама ај.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 12:27 am

корун напиша:Зеаме 13 со 13 еден настрана тргаме. Ако се исти го иаме златникот, ако не го зеаме потешкиот шпил или како да го наречам. 6 со 6, ако се исти го иаме златникот ако не го зеаме потешкиот шпил. 3 со 3, зеаме потежок шпил. Останвет уше 3, ако се исти 2та, третиот е ако не ке видиме на вагата кој е потежок од двата. Четри мерења ако убо пребројав.
Ев ти уш еден бе.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Пон Мар 16, 2009 12:30 am

То е глупост од Корун ак се исти тоаш тој третиот е тој. Не морат 5 мерења само 4 се доволни. Дојдено е до мала забуна. И мислам дека е точен третиот исказ.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by zzz Пон Мар 16, 2009 12:30 am

женана кај вратана можит држит бебе или трудна е
zzz
zzz
Солиден Адаптер

Age : 29
Број на мислења : 174

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by комшивка Пон Мар 16, 2009 12:32 am

Наташа напиша:Седум би требало да се, тие шо ги глеаме сите, уш едно видов во шишено и уш едно не знам кај е. Ај глеајте пубо, баш сакам да знам. clown

јас слон најдоф, чоек не гледам.. Very Happy
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 30
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 12:33 am

Јас па мајмун најдов Smile

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by The Breaking Dawn Пон Мар 16, 2009 12:33 am

комшивка напиша:
Наташа напиша:Седум би требало да се, тие шо ги глеаме сите, уш едно видов во шишено и уш едно не знам кај е. Ај глеајте пубо, баш сакам да знам. clown

јас слон најдоф, чоек не гледам.. Very Happy

јас зајче најдов cheers
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 16, 2009 12:34 am

Наташа напиша:
корун напиша:Зеаме 13 со 13 еден настрана тргаме. Ако се исти го иаме златникот, ако не го зеаме потешкиот шпил или како да го наречам. 6 со 6, ако се исти го иаме златникот ако не го зеаме потешкиот шпил. 3 со 3, зеаме потежок шпил. Останвет уше 3, ако се исти 2та, третиот е ако не ке видиме на вагата кој е потежок од двата. Четри мерења ако убо пребројав.
Ев ти уш еден бе.

ИСТО МЕРЕЊЕ Е, УЧИТЕ МАКЕДОНСКИ?

и браво пуре на мсн ми погоди дек 3 се грешни I love you


Последната промена е направена од корун на Пон Мар 16, 2009 12:35 am. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 12:35 am

Ало!
Аку се исти двата третиот е - значит четири мерења.
А ак не се исти ќе видиме кој е потежок - пет мерења!

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Пон Мар 16, 2009 12:35 am

И мислам дека е точен третиот исказ.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by комшивка Пон Мар 16, 2009 12:35 am

абе фацана жолта е.. глајне од оние се очи, па формирет нос муцка едно друго.. пошо фаци се барет јас мислам..
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 30
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 16, 2009 12:37 am

После 3то мерење ти останвер уште три златници. Два клаваш на вага еден на страна. Ако се исти тој шо е настрана е потежок, ако не ги споредвиш тие на вагата. Едно мерење е ова.

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by The Breaking Dawn Пон Мар 16, 2009 12:38 am

Кој од овие искази е точен:

1.Бројот на лажни искази овде е 1
2.Бројот на лажни искази овде е 2
3.Бројот на лажни искази овде е 3
4.Бројот на лажни искази овде е 4[/quote]

вториот мислам јас tongue
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 16, 2009 12:38 am

Не, третиот е [/quote] Very Happy

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 12:40 am

корун напиша:После 3то мерење ти останвер уште три златници. Два клаваш на вага еден на страна. Ако се исти тој шо е настрана е потежок, ако не ги споредвиш тие на вагата. Едно мерење е ова.
Как да не, то шо ги споредвиш е веќе петто мерење. И ај доста не е битно го отупевме ногу

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 16, 2009 12:41 am

Ак погледнам лево ко шесто се рачунат? Neutral santa

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Пон Мар 16, 2009 12:41 am

Наташа напиша:Ало!
Аку се исти двата третиот е - значит четири мерења.
А ак не се исти ќе видиме кој е потежок - пет мерења!
Овде нешто не ваља. Убо си е напишано 4 мерења се.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 16, 2009 12:45 am

Имате x ступчиња и у врапчиња.

Ако на секое ступче седет по две врапчиња едно ступче останвит празно. Ако на секое ступче седит по едно врапче тогаш едно врапче летат нема место кај да слетат. Колку ступчиња колку врапчиња имат?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 11 Empty Re: Логика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 21 Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12 ... 16 ... 21  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот