Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Логика

Страна 7 of 21 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 14 ... 21  Next

Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by fairy Нед Мар 08, 2009 8:12 pm

варено јајце? :D
fairy
fairy
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 278

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Нед Мар 08, 2009 8:15 pm

Даа браво.

Еве друга. Си биле некој гуски и поминал некој чоек. Им рекол кај сте бе 100 гуски? А тие му рекле не сме 100, туку сме колку шо сме, плус толку плус една половина плус една четвртина и плус тебе прает 100. Колку гуски биле?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by The Breaking Dawn Нед Мар 08, 2009 10:20 pm

Наташа напиша:Даа браво.

Еве друга. Си биле некој гуски и поминал некој чоек. Им рекол кај сте бе 100 гуски? А тие му рекле не сме 100, туку сме колку шо сме, плус толку плус една половина плус една четвртина и плус тебе прает 100. Колку гуски биле?

9?? tongue

как не
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by Marej Нед Мар 08, 2009 10:30 pm

2x+x/2+x/4=99
X ќе да е 9. Neutral
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 30
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by корун Нед Мар 08, 2009 11:04 pm

36 ке да е... I love you

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by The Breaking Dawn Нед Мар 08, 2009 11:13 pm

корун напиша:36 ке да е... I love you

стварно е 36 tongue cheers
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by Marej Нед Мар 08, 2009 11:52 pm

кил ми науу
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 30
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by The Breaking Dawn Пон Мар 09, 2009 12:06 am

Што е тоа што е толку осетливо, што дури и да го кажеш неговото име ќе го скршиш?
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Пон Мар 09, 2009 12:34 am

The Breaking Dawn напиша:Што е тоа што е толку осетливо, што дури и да го кажеш неговото име ќе го скршиш?
Тишина.
Ова беше едно од потешките богами. Laughing


Последната промена е направена од Болиглава на Пон Мар 09, 2009 12:40 am. Мислењето е променето 1 пати

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by The Breaking Dawn Пон Мар 09, 2009 12:35 am

Болиглава напиша:
The Breaking Dawn напиша:Што е тоа што е толку осетливо, што дури и да го кажеш неговото име ќе го скршиш?
Тишина. Ова беше едно од потешките богами. Laughing

хаха сакаш потешко?? Rolling Eyes
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by The Breaking Dawn Пон Мар 09, 2009 12:42 am

Имаш кутија со 5 капи внатре, 3 се бели 2 се црни,
и имаш тројца луге, и секој си зема капа ама незнае каква боја.
И ти ги редиш лугето еден позади друг.
Тој најпозади не си ја гледа својата капа ама ги гледа капите на другите двајца,
тој во средина ја гледа капата само на тој напред, а тој најнапред негледа ничија капа.
И ти го прашуваш тој најпозади и му викаш каква капа имаш,
тој вика незнам, го прашуваш тој во средина каква капа имаш и тој вика незнам.
И го прашуваш првиот што негледа ничија капа, каква капа имаш и тој вика бела.
Од каде знаел?

ај сеа tongue tongue
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 09, 2009 1:02 am

Ако првите двајца имале црна капа тогаш третиот би знаел дек имат бела, останвет 3 комбинации Б Б, Ц б и Б Ц... Ако првиот имал црна капа, тогаш вториот би знаел дека имат бела капа, останвет, Б Б и Ц Б, првиот морал да имат бела капа.

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by The Breaking Dawn Пон Мар 09, 2009 1:08 am

корун напиша:Ако првите двајца имале црна капа тогаш третиот би знаел дек имат бела, останвет 3 комбинации Б Б, Ц б и Б Ц... Ако првиот имал црна капа, тогаш вториот би знаел дека имат бела капа, останвет, Б Б и Ц Б, првиот морал да имат бела капа.

да бе не е фер го знајш Shocked cheers cheers
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by The Breaking Dawn Пон Мар 09, 2009 1:08 am

ај друго стајте Laughing Laughing
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by корун Пон Мар 09, 2009 1:11 am

Не бе сеа мислев, не сум парти брејкер... Cool

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 09, 2009 7:27 pm

На надгробната плоча настарогрчкиот (старомакедонскиот) математичар е запишано:
Патниче, овде се погребани посмртните останки на Диофант. Броевите ќе речат, о чуда колку бил долг неговиот живот. Прекрасното детство му одзеде шестина од животот, а кога помина уште дванаесетина од животот, неговото лице го покри брада. Откако помна уште една седмина од животот, Диофант стапи во среќен брак. Кога поминаа 5 години од бракот, среќен го направи раѓањето на неговиот син првенец, на кого судбината му подари само половина од годините на прекрасниот и среќен живот на татко му. Во длабока болка старецот го дочека крајот на земниот живот преживувајќи уште 4 години по изгубувањето на синот.
Колку години живеел Диофант?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by REGINA Пон Мар 09, 2009 7:31 pm

84?

x/6 + x/12 + x/7 + 5 + x/2 + 4 = годините (х)
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 30
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Пон Мар 09, 2009 7:36 pm

Шише и тапа заедно се 11 денари, а само шише без тапа е за десет денари поскапо од тапата. Колку е само шишето, а колку само тапата?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by mitan Пон Мар 09, 2009 8:26 pm

0 денари ке да е??????мислам
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 30
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by REGINA Пон Мар 09, 2009 8:39 pm

јас мислам 0,5 тапата а 10,5 шишето. не ми е логично ама така ми делуват правилно.
хммм
или 1 денар тапа, а 10 денари шише.

или не.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 30
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by Mary Jane Пон Мар 09, 2009 11:53 pm

REGINA напиша:јас мислам 0,5 тапата а 10,5 шишето. не ми е логично ама така ми делуват правилно.
хммм
или 1 денар тапа, а 10 денари шише.

или не.

Математички е точно, ама шо ќе ти шише без тапа и тапа без шише?
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by Наташа Вто Мар 10, 2009 12:18 am

Десет кома пет шишето, нула пет тапата е точно, пошо не мојт да е десет и еден, зш требит шишево да е за десет денари поскапо, а вака е за девет.

Иначе мериџејн, не го тупи аман Smile Ево да речиме.. си ја загинала тапата и ти требит нова... или шише ти требит за цвеќиња да чуваш натре.

Во патнички авион шо збирало 350 души имало 270. Колку од нив биле машки а колку женски?

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by kojgode Вто Мар 10, 2009 12:22 am

Душине немет пол. waaaa

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by Marej Вто Мар 10, 2009 12:37 am

Да ми се вратит коментарот сместа.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 30
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by Болиглава Вто Мар 10, 2009 12:39 am

Немат!

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Логика - Page 7 Empty Re: Логика

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 21 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 14 ... 21  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот