Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Шо ќе напрајте?

+15
Punk
Џајко
Mary Jane
REGINA
METALBOY
корун
Gangi
FalcoN eYe
The Breaking Dawn
kojgode
Bleak
James Bomb
Болиглава
Obibos
Наташа
19 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Шо ќе напрајте? Empty Шо ќе напрајте?

Пишување by Наташа Пет Фед 20, 2009 2:23 pm

Ова го имаше во учебникон по граѓанско за осмо, го видов чера и пак се замислив.
Се работат за некој чоек, шо бил роден и живеел во Полска и таму бил сиромашен, одвај преживувал, немал никакви услови за живот и решил да се преселит во Германија. Таму имал далеку подобар и посреќен живот.
Арно ама, дошло време за се ојт во војна, (војувале Полска и Германија) а морало сите здрави мажи да одет.
И вие шо ќе напрајте? Ќе се вратите во Полска, родната ви ваша земја, или ќе се борите за Германија, земјата шо ви пружала подобар живот, ама против вашите роднини и вашиот народ?

Јас мислам да си ја скинит раката и да не ојт воопшто војска. Razz
Не, озбилно, мислам да си се вратит во Полска, пошо му е родна земја, да не бидит предавник за глупото богатство шо му го пружила Германија.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by Obibos Пет Фед 20, 2009 2:30 pm

Јас сум си патриот ама во војна не одам па мајка Јана...ке извам лекарско дека сум инвалид..не морат рака да скинам..прстов ке го скинам од деснава рака Very Happy
Obibos
Obibos
Рамбо со нож

Age : 30
Број на мислења : 262

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by Болиглава Пет Фед 20, 2009 2:38 pm

Obibos напиша:Јас сум си патриот ама во војна не одам па мајка Јана...ке извам лекарско дека сум инвалид..не морат рака да скинам..прстов ке го скинам од деснава рака Very Happy
И јас нешо слично, ак ме примет и со скинат прст ќе зеам ракава ќе ја скинам. Не глеам поента да се борам за земја која ме остајла да гнијам.

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by James Bomb Пет Фед 20, 2009 6:31 pm

Јас би си ошол на друго место овие нек се испотепет.
James Bomb
James Bomb
Адаптер4е

Age : 29
Број на мислења : 29
Хоби(работа) : Gradenje Brodoj
Забавен? : OOoO

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by Наташа Пет Фед 20, 2009 7:37 pm

Све патриоти овде Rolling Eyes

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by Bleak Саб Фед 21, 2009 12:52 am

Искрено море германија му дала све шо полска не не му дала пари во права смисла... му дала шанса да преживејт бе си зел жена нива куќа ау имал продуктивен живот море му дала германија рака додека полска кренала рце од него... иначе или за германија би се борел или инвалид само да не учествувам во војната...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 30
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by kojgode Саб Фед 21, 2009 2:49 pm

За Полска ќе се борев јас ваљда.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by The Breaking Dawn Саб Фед 21, 2009 4:01 pm

јас не знам шо би напрајла
ама од една страна зш ак полска ти го напрајла животов лајно и никакви услови не ти дала зш би се борел за неа?
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 29
Број на мислења : 1107

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by FalcoN eYe Саб Фед 21, 2009 4:54 pm

The Breaking Dawn напиша:јас не знам шо би напрајла
ама од една страна зш ак полска ти го напрајла животов лајно и никакви услови не ти дала зш би се борел за неа?

Сепак та ти е родна земја...Како ќе ти е тебе да се бориш против својот народ!?Како ќе ти е да гледаш кај шо умирет твоите браќа,сестри,родители,роднини.....!?Не вредит заради едни пари да го изгубиш цел твој народ,а и ке морат да го смениш својот идентитет и својата националност....А можно е и тебе да те убиет уште во војната,сметајќи те како предавник зошто сепак имаш полско потекло...Затоа најубо е да си се бориш за својата земја и со својот народ
FalcoN eYe
FalcoN eYe
Солиден Адаптер

Age : 30
Број на мислења : 105

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by Gangi Пон Мар 02, 2009 12:54 pm

абе ја сони ќе си играв шо ја еб*м војната
Gangi
Gangi
LIVERPOOL 4 LIFE

Age : 31
Број на мислења : 71

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by корун Пон Мар 02, 2009 1:29 pm

За Полска, колку шо е државата толку си и ти крив за то шо ти се десило... Пубо ке се самоубијам одколку роднина да убијам...

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by METALBOY Пон Мар 16, 2009 11:10 am

Јас би гледал глава да спасам, ни ваму ни таму.
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by REGINA Вто Мар 17, 2009 11:24 pm

за Германија.
Шо ак Полска ми била татковина ко таму сум живеела мизерно?
А Германија би заслужила да одам на нејзина страна, со то шо пубав живот ми имала пружено таму.

Надвор од темава... ак на местото од полска би ја ставила македонија... без двоумење ќе одам против МК.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 30
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by корун Вто Мар 17, 2009 11:32 pm

Мислиш дека сегде е идеално само Македонија не чинит?

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by REGINA Вто Мар 17, 2009 11:33 pm

корун напиша:Мислиш дека сегде е идеално само Македонија не чинит?
не сум помислила на то така... ама кога веќе спомна... можда.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 30
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by Болиглава Вто Мар 17, 2009 11:34 pm

REGINA напиша:
корун напиша:Мислиш дека сегде е идеално само Македонија не чинит?
не сум помислила на то така... ама кога веќе спомна... можда.
Колку глупи сфаќања имаш момиче...

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 29
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by REGINA Вто Мар 17, 2009 11:36 pm

Болиглава напиша:
REGINA напиша:
корун напиша:Мислиш дека сегде е идеално само Македонија не чинит?
не сум помислила на то така... ама кога веќе спомна... можда.
Колку глупи сфаќања имаш момиче...
и то можда.
ај демантирај ме, разубеди ме, нешо?
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 30
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by корун Вто Мар 17, 2009 11:38 pm

За наши години Македонија е идеално, ак имаш пример за нешо спротивно - хит ми. За покасно, како ке си го наредиш така ке си легниш.

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by REGINA Вто Мар 17, 2009 11:41 pm

за наши години идеално? хехе и ова го прочитав. цц
дел од идеалното образложи?
нешо образованиево ни е перфект или нешо имат програми за млади лица, нешо се организират?
зш јас неам разбрано за таква идеалност.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 30
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by kojgode Вто Мар 17, 2009 11:46 pm

Јас само знам ко дојдоја гости од Шведска беа прерадвани зш ваква слобода уште не виделе. А поради истата причина со авион беа депортирани назад во Шведска.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 30
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by корун Вто Мар 17, 2009 11:47 pm

Да, идеално е дека мојш после 10 да излезиш од дома, не ти замервам ако го немаш ова искусено. Шеташ без страв дека мојт да те киднапират некој во секој момент. Излегвиш навечер до кога сакаш, ако ти не излегвиш ке те разберам, верви ми. Програми за млади лица? Имаш цел живот да работаш, уживај дур мојш. Образованиево можда не е признаено сегде ама е на ниво, поголемо од некој твој идилични земји.

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 29
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by Наташа Вто Мар 17, 2009 11:50 pm

Да си жив за муабетов.

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by Mary Jane Вто Мар 17, 2009 11:55 pm

Барем кај нас не се чудет за линеарна равенка ко во Австралија на пример.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 29
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by REGINA Вто Мар 17, 2009 11:57 pm

корун напиша:Да, идеално е дека мојш после 10 да излезиш од дома, не ти замервам ако го немаш ова искусено. Шеташ без страв дека мојт да те киднапират некој во секој момент. Излегвиш навечер до кога сакаш, ако ти не излегвиш ке те разберам, верви ми. Програми за млади лица? Имаш цел живот да работаш, уживај дур мојш. Образованиево можда не е признаено сегде ама е на ниво, поголемо од некој твој идилични земји.
оффффф..........ај, не бе неам излезено после 10 дома. т.е не излегвам ич.... хе.

а дур сме кај образованиево хехехе... учиме во основно училиште работи шо надвор од земјава се учат по колеџи, фах оние високо образовни институции(ова не го кажвам од памет). И ПАК НЕ Е ПРИЗНАЕНО. да Very Happy интересно. сам кажа.

ам шо очеквиш друго?

за шетањево и криминалов мн глупо ти е образложено... зато шо криминалов шо го имат во земјава (а рачунај сме 2 милиони само) е ептен убо покачен. вчера ск убиства 2, денес охрид убиства 2 (глеај вести за ова). итн итн итн... по селана се осакатвет со мотики бе! (пак глеај вести и за ова)
а кримималов во другиве земји со оглед на бројноста на населението... пак не се споредвит со мк.

цитирам: Програми за млади лица? Имаш цел живот да работаш, уживај дур мојш.
----------- не си цел живот млад. Smile


Последната промена е направена од REGINA на Сре Мар 18, 2009 12:02 am. Мислењето е променето 2 пати.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 30
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by REGINA Вто Мар 17, 2009 11:59 pm

Mary Jane напиша:Барем кај нас не се чудет за линеарна равенка ко во Австралија на пример.
и пак тие се оние шо живеат на повисока нога.. заради шо?
заради то шо државава е нула.
а во австралија ем неписмени ем одет нанапред. зш бе?
пак заради то шо државава е... (не вељам нула пошо то веќе би било и навреда за бројчено).
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 30
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Вратете се на почетокот Go down

Шо ќе напрајте? Empty Re: Шо ќе напрајте?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот