Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Сон

+15
Ivana
PhiLL * E
RoTkViCa
The Breaking Dawn
Џими
METALBOY
Болиглава
корун
Alexandra
Наташа
tHeJunKy
Master
Odyssey
Bleak
Џајко
19 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Сон Empty Сон

Пишување by Џајко Чет Фед 19, 2009 7:11 am

Што е тоа сон? Како го дефинирате??
Јас незнам шо е сон, што го подврдува и времево на постов.
Исто слушнав дека и Којгоде незнае што е тоа сон.
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Bleak Чет Фед 19, 2009 12:04 pm

Абе сонови иам ама не можам да ги сватам секогаш битно носет некоја порака и според мене сонвиш то шо ќе ти се десит или нешо шо ептен многу сакаш да ти се десит. Којгоде гарант Џесика Алба ја имат сонвено Laughing
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Odyssey Чет Фед 19, 2009 3:09 pm

Сонот ти е дур спиеш најмногу ко ќе ти работит мозокот, и најако е шо сонот трајт 2 до 3 минути, а ти мислиш цела ноќ дека сонвиш..
најчесто се дешават од 5 до 6 сатот, и на то ми теквит сега...
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 67
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Master Чет Фед 19, 2009 3:18 pm

Нajедноставна дефиниција за сон:
Сонот представува последователни слики, звуци и чувства кои се јавуваат додека спиеме, проследени со интензивни движења очите (фазата во која се јавуваат соништата во спиењето се нарекува REM-фаза (rapid eye movement)).
Науката која ги испитува соништата (се разбира од научна страна) се вика Онеирологија.
study


Коментар на ова од Одисеј...
То е точно дека сонот се дешават 2 до 3 мин ама таа REM фаза се дешават појќепати во текот на спиењето, затоа изгледат како сонот да трајт појќевреме или понекогаш сонуваме некои несврзани работи...
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by tHeJunKy Чет Фед 19, 2009 5:47 pm

баш сеа читам во теа шема за соништа, хехе, и ево нешо интересно:
“-Сонот е мој и ќе го менувам како сакам
Ова му успева само на еден од десет луѓе. Додека спие тој е свесен дека сонува и може да го менува, приспособува сонот како што сака. Треба само во својот сон да прондајде елементи што му изгледаат толку необични и невозможни што ќе му стават до знаење дека тоа не е рална ситуација, туку само сон.“

епа мене ми се имат десено многу, многу пати ова... и интересно е Very Happy многу филмастично Very Happy
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Odyssey Чет Фед 19, 2009 9:18 pm

tHeJunKy напиша:баш сеа читам во теа шема за соништа, хехе, и ево нешо интересно:
“-Сонот е мој и ќе го менувам како сакам
Ова му успева само на еден од десет луѓе. Додека спие тој е свесен дека сонува и може да го менува, приспособува сонот како што сака. Треба само во својот сон да прондајде елементи што му изгледаат толку необични и невозможни што ќе му стават до знаење дека тоа не е рална ситуација, туку само сон.“

епа мене ми се имат десено многу, многу пати ова... и интересно е Very Happy многу филмастично Very Happy

Јас мислам дека то го можит 1 од 10000000000 а то всушност се металците
морав да ти го речам
хахаха
се зезам
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 67
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by tHeJunKy Чет Фед 19, 2009 10:22 pm

Odyssey напиша:
tHeJunKy напиша:баш сеа читам во теа шема за соништа, хехе, и ево нешо интересно:
“-Сонот е мој и ќе го менувам како сакам
Ова му успева само на еден од десет луѓе. Додека спие тој е свесен дека сонува и може да го менува, приспособува сонот како што сака. Треба само во својот сон да прондајде елементи што му изгледаат толку необични и невозможни што ќе му стават до знаење дека тоа не е рална ситуација, туку само сон.“

епа мене ми се имат десено многу, многу пати ова... и интересно е Very Happy многу филмастично Very Happy

Јас мислам дека то го можит 1 од 10000000000 а то всушност се металците
морав да ти го речам
хахаха
се зезам

браос диџеј, најјак си, неам зборој...
хах Evil or Very Mad
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Наташа Чет Фед 19, 2009 10:25 pm

tHeJunKy напиша:баш сеа читам во теа шема за соништа, хехе, и ево нешо интересно:
“-Сонот е мој и ќе го менувам како сакам
Ова му успева само на еден од десет луѓе. Додека спие тој е свесен дека сонува и може да го менува, приспособува сонот како што сака. Треба само во својот сон да прондајде елементи што му изгледаат толку необични и невозможни што ќе му стават до знаење дека тоа не е рална ситуација, туку само сон.“

епа мене ми се имат десено многу, многу пати ова... и интересно е Very Happy многу филмастично Very Happy
И мене ми се имат ногу дешавано ко бев помала. И ко ќе сонвев нешо страшно се трудев да се разбудам. А еднуш сонвев дек се карав со едно момиче, и во сонов и реков нешо демек „шо се нервираш олку ко ова е само сон?“
Јако беше, штета шо во последно време не ми се имат случено. Sad
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 31
Број на мислења : 472

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Alexandra Чет Фед 19, 2009 11:36 pm

tHeJunKy напиша:баш сеа читам во теа шема за соништа, хехе, и ево нешо интересно:
“-Сонот е мој и ќе го менувам како сакам
Ова му успева само на еден од десет луѓе. Додека спие тој е свесен дека сонува и може да го менува, приспособува сонот како што сака. Треба само во својот сон да прондајде елементи што му изгледаат толку необични и невозможни што ќе му стават до знаење дека тоа не е рална ситуација, туку само сон.“

епа мене ми се имат десено многу, многу пати ова... и интересно е Very Happy многу филмастично Very Happy

И мене ми се имат десено и многу е јако зш си сонвиш шо сакаш xD
Alexandra
Alexandra
Секретарка на форумот

Age : 32
Број на мислења : 176
Забавен? : Prilichno.

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Bleak Пет Фед 20, 2009 12:13 am

Alexandra напиша:
tHeJunKy напиша:баш сеа читам во теа шема за соништа, хехе, и ево нешо интересно:
“-Сонот е мој и ќе го менувам како сакам
Ова му успева само на еден од десет луѓе. Додека спие тој е свесен дека сонува и може да го менува, приспособува сонот како што сака. Треба само во својот сон да прондајде елементи што му изгледаат толку необични и невозможни што ќе му стават до знаење дека тоа не е рална ситуација, туку само сон.“

епа мене ми се имат десено многу, многу пати ова... и интересно е Very Happy многу филмастично Very Happy

И мене ми се имат десено и многу е јако зш си сонвиш шо сакаш xD

Ова ми се дешават и мене хаха ито мн пати.

Еднаш замислиф дека сум на сцена со Хетфилд и дек ја пееф санитариум ама знајш свесен беф дек е сон Shocked
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by tHeJunKy Пет Фед 20, 2009 12:24 am

Bleak напиша:
Alexandra напиша:
tHeJunKy напиша:баш сеа читам во теа шема за соништа, хехе, и ево нешо интересно:
“-Сонот е мој и ќе го менувам како сакам
Ова му успева само на еден од десет луѓе. Додека спие тој е свесен дека сонува и може да го менува, приспособува сонот како што сака. Треба само во својот сон да прондајде елементи што му изгледаат толку необични и невозможни што ќе му стават до знаење дека тоа не е рална ситуација, туку само сон.“

епа мене ми се имат десено многу, многу пати ова... и интересно е Very Happy многу филмастично Very Happy

И мене ми се имат десено и многу е јако зш си сонвиш шо сакаш xD

Ова ми се дешават и мене хаха ито мн пати.

Еднаш замислиф дека сум на сцена со Хетфилд и дек ја пееф санитариум ама знајш свесен беф дек е сон Shocked

и зато песната каша ја напрај, ЛОМ. хаха...пубо да не сватеше дек е сон, можда оргинал ќе ја испееше...
оооооооваона Very Happy Very Happy Very Happy
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 114
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by корун Пет Фед 20, 2009 1:52 am

Абе излеа ова на 1 од 10 не се дешават, или надарени форумџии иаме...Иначе јас освен да си го прекинам сонов ак не ми одговарат поинаку не можам да го конторлирам... И уш нешо, мисљам рем фазата трајт неколку секунди а не минути, и е нешо ко основна фаза во сонот за средвење на чуства и емоции... Знам имало некое истражвење кај шо љугево биле будени точно за рем фазата и после неколку вечери, почнале да халуцинирет, заборавет и да се пореметвет ментално...
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Bleak Пет Фед 20, 2009 2:08 am

е да уш нешо сонот трајт многу кратко. Ви десило да ви се причинит дека само шо сте ги затвориле очите и веќе сте се разбудиле? епа то е поентата уствари сте се внеле во сонот What a Face
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Master Пет Фед 20, 2009 3:24 am

Епа Џајче успеаја и овај топик да го расипат.
Поената беше да дознајме шо е сонот, а не кој шо сонвел и колку сонвел, ебате!!!
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Болиглава Пет Фед 20, 2009 2:08 pm

Master напиша:Епа Џајче успеаја и овај топик да го расипат.
Поената беше да дознајме шо е сонот, а не кој шо сонвел и колку сонвел, ебате!!!
www.wikipedia.org и можда ќе дознајш шо е сонот. Овде се зборвит општо за сонот, искуства мискуства, баење гаење.


Последната промена е направена од Болиглава на Пет Фед 20, 2009 2:50 pm. Мислењето е променето 1 пати
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Џајко Пет Фед 20, 2009 2:45 pm

Master напиша:Епа Џајче успеаја и овај топик да го расипат.
Поената беше да дознајме шо е сонот, а не кој шо сонвел и колку сонвел, ебате!!!

Не бе не се замарам јас ич, појако е вака да си кажит секој шо му е на душа Very Happy
Слободно значит расипвете пишете ако сакате колку пати ојте во вц на ден или кој ви е омилен глумец ич не ми сметат најозбилно Very Happy
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Master Пет Фед 20, 2009 4:51 pm

Јас ак почнам да се исповедам со соној ќе почните да бегате од форумов...само толку ќе кажам
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Odyssey Пет Фед 20, 2009 4:57 pm

Еднаш сонвев кошмар и пошо одма ги заборавам, ко се разбудив истадов лист и запишав се шо сонвев... то е можда единствен сон шо го памтам...
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 67
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Bleak Саб Фед 21, 2009 1:23 am

Болиглава напиша:
Master напиша:Епа Џајче успеаја и овај топик да го расипат.
Поената беше да дознајме шо е сонот, а не кој шо сонвел и колку сонвел, ебате!!!
www.wikipedia.org и можда ќе дознајш шо е сонот. Овде се зборвит општо за сонот, искуства мискуства, баење гаење.

бар директен линк за шо е сон да остаеше Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 33
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Master Саб Фед 21, 2009 1:30 am

Bleak напиша:
Болиглава напиша:
Master напиша:Епа Џајче успеаја и овај топик да го расипат.
Поената беше да дознајме шо е сонот, а не кој шо сонвел и колку сонвел, ебате!!!
www.wikipedia.org и можда ќе дознајш шо е сонот. Овде се зборвит општо за сонот, искуства мискуства, баење гаење.

бар директен линк за шо е сон да остаеше Smile


Јас остајв директна дефиниција за сон баш мислам дека од Википедија е.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Болиглава Саб Фед 21, 2009 3:07 am

Master напиша:
Bleak напиша:
Болиглава напиша:
Master напиша:Епа Џајче успеаја и овај топик да го расипат.
Поената беше да дознајме шо е сонот, а не кој шо сонвел и колку сонвел, ебате!!!
www.wikipedia.org и можда ќе дознајш шо е сонот. Овде се зборвит општо за сонот, искуства мискуства, баење гаење.

бар директен линк за шо е сон да остаеше Smile


Јас остајв директна дефиниција за сон баш мислам дека од Википедија е.
Браво. И тука требит да завршит дискусијата?
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Master Саб Фед 21, 2009 4:07 am

Море фаќу!!! Razz И не го бриши постов сега за џек да се напрајш!
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 33
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by METALBOY Вто Мар 24, 2009 8:55 pm

расправијава за сон е завршена??? ако не е ке почекам. нп What a Face
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Џими Саб Мар 28, 2009 2:14 pm

Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kakov son sonvevv.....
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 32
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by METALBOY Саб Мар 28, 2009 2:16 pm

Џими напиша:Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii kakov son sonvevv.....
ај и ти исповедај се Very Happy и онака никој не знајт или не пишит Very Happy
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Вратете се на почетокот Go down

Сон Empty Re: Сон

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот