Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Најбрза XDR RAM меморија

5 posters

Go down

Најбрза XDR RAM меморија Empty Најбрза XDR RAM меморија

Пишување by STIFLER Чет Јан 22, 2009 1:50 am

Elpida засега е лидер во областа на XDR (extreme data rate) RAM. Имено,
од оваа компанијата веќе пристига и првиот гигабитен XDR чип со
32-битна мемориска пропустливост.

Најбрза XDR RAM меморија XDR%20DRAMОсвен
зголемен капацитет, новиот чип има и неверојатни перформанси. Новиот
чип засега несомнено е еден од најбрзите мемориски чипови. Работниот
такт од 7,2 GHz му овозможува пренос на податоци со брзина од 28,8
GB/s. За стабилна работа на чипот му е потребен напон од 1,5 V.

Меморијата
е вградена во 65-нанометарски процесор, а е наменета за уреди кои ќе
работат со голема количина податоци, на пример гејмерските конзоли кои
работат со HD видео или Blu-ray уреди. За употреба во помалите
преносливи уреди, како што се мобилните телефони, ќе мора да се направи
дополнително прилагодување.

Иако веќе е започната првата испорака на чипови, сепак масовното производство се очекува да започне дури во април.
STIFLER
STIFLER
Чомо
Чомо

Age : 33
Број на мислења : 225

Вратете се на почетокот Go down

Најбрза XDR RAM меморија Empty Re: Најбрза XDR RAM меморија

Пишување by Џајко Чет Јан 22, 2009 2:53 am

отворите хардвер форум...
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Најбрза XDR RAM меморија Empty Re: Најбрза XDR RAM меморија

Пишување by корун Чет Јан 22, 2009 4:48 pm

џајко будала си права
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Најбрза XDR RAM меморија Empty Re: Најбрза XDR RAM меморија

Пишување by Џајко Чет Јан 22, 2009 5:14 pm

корун напиша:џајко будала си права
сум а? кажи а? а? аа? (кој влатко)
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Најбрза XDR RAM меморија Empty Re: Најбрза XDR RAM меморија

Пишување by Џајко Пон Јан 26, 2009 7:10 am

Idea
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 33
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Вратете се на почетокот Go down

Најбрза XDR RAM меморија Empty Re: Најбрза XDR RAM меморија

Пишување by Болиглава Пон Јан 26, 2009 2:00 pm

Навистина е брза.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Најбрза XDR RAM меморија Empty Re: Најбрза XDR RAM меморија

Пишување by xpert Пон Јан 26, 2009 3:01 pm

Да бе! Најјака е оваја.
xpert
xpert
Солиден Адаптер

Age : 32
Број на мислења : 104

Вратете се на почетокот Go down

Најбрза XDR RAM меморија Empty Re: Најбрза XDR RAM меморија

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот