Адаптер Форум
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Перење чорапи

+10
комшивка
Жбафта
T&T
Лана
Болиглава
Mary Jane
корун
kojgode
Lucybell
Marej
14 posters

Go down

Перење чорапи Empty Перење чорапи

Пишување by Marej Вто Јан 13, 2009 3:41 am

Ова хоби ми е особено драго и мислам дека е вклучена и голема доза на уметност во истото.
Дали на овој форум ќе најдам колеги?
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Lucybell Вто Јан 13, 2009 3:46 am

да да еве јасSmile сеа сестра ми имат мали чорапчиња па и ги перам во омекнувач! многу е забавно
Lucybell
Lucybell
~ѕвонулка~

Age : 33
Број на мислења : 102

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by kojgode Вто Јан 13, 2009 3:56 am

Јас ретко перам чорапи. Бидејќи и кога одам на патување мама ми става во торбата 20 пара чорапи повеќе од потребното, а дома мама ми ги пере. Така да не сум осетил потреба за тоа и неможам да се развијам во тој правец на уметноста.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 33
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Marej Вто Јан 13, 2009 4:04 am

Мислам дека ова хоби е последниот дел од нишката кој фали еден човек да се чувствува комплетно среќен.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by корун Вто Јан 13, 2009 4:09 am

Ова ми е омиленото хоби после собирање маркици, најмногу сакам долго носени чорапи, сепак и некои по неусмрдени можат да ме задоволат. Јас како оптимист по природа сум секогаш среќен и ова не е дел од мојот синџир на задоволста, меѓутоа повеќе среќа никогаш не шкоди
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Mary Jane Вто Јан 13, 2009 4:15 pm

Перењето чорапи многу ретко го практикувам, а зш да се мачам ко мама ќе уклучи машина за перење и готово, јас само за купвење чорапи сум задолжена...А од чисто уметнички аспект мислам дека кулминацијата е со пеглањето на чорапите...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 31
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Болиглава Сре Јан 14, 2009 12:16 pm

Перењето чорапи во класицизмот бил важен огранок во уметноста, поради причина што не постоеле детергенти за перење и при нивното носење повеќе од 5 дена, перењето на рака било доста отежнато поради лепливоста на истите.
По перењето, во моментот пред да се стават на жица за сушење, чорапите биле користени за создавање на прави уметнички дела сликани на платно.
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 32
Број на мислења : 1166

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Лана Сре Јан 14, 2009 12:22 pm

Гледајќи како машината ми ги центрифугират чораБчината, до коска ме болит. Sad Рачно му е мајката...
Јас прво ги натопвам во Мерино и чекам една недела сите бактерии да исчезнет. Ко ќе видам после дека на никој друг не му теквит да ми ги зажулит, а ќе ми се преполнит леѓенчето, немам избор него да ги оплакнам. Си сакат вешчина, а богами и пажљивост. Во цедењето особено. Некое друго искуство?
Лана
Лана
Адаптер4е

Age : 34
Број на мислења : 20
Хоби(работа) : Ем хоби, ем работа...
Забавен? : Нормално

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by корун Сре Јан 14, 2009 3:51 pm

Сакам да го поправам колегата, затоа што напротив, постоеле свински сапуни со кои се переле чорапите, и благодарение на тој сапун биле создадени најуникатни дела во овој период.
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 32
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by T&T Саб Јан 17, 2009 11:01 pm

Јас перам хулахопки
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 34
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Marej Нед Јан 18, 2009 5:15 pm

Не ми мешај баби жаби овде за то друга тема ќе си отвориш. Cool
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Жбафта Пет Јан 23, 2009 12:12 pm

јас ги сакам оние изнаносени....не сум многу по перењето
Жбафта
Жбафта
Фаундер'с систер
Фаундер'с систер

Age : 30
Број на мислења : 41
Забавен? : ууфф...

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by комшивка Пон Јан 26, 2009 4:24 pm

Перам градници и боди рачно.. А задоволството за чорапите и другите делови на долниот веш и го препуштам на мама и машинана фала Богу.. Very Happy
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 33
Број на мислења : 846

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Фазлија Пет Фед 13, 2009 12:30 am

Ми стана секојдневие во студентскиве деној
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by noviot Пет Фед 13, 2009 12:40 am

јас не ги перам , ги оставам на тераса да се изветреет и пак ги облеквам другиот ден , најубо било така Very Happy Very Happy Very Happy
noviot
noviot
Чудотворецот
Чудотворецот

Age : 74
Број на мислења : 299
Хоби(работа) : meteorolog

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Фазлија Пет Фед 13, 2009 12:43 am

Абе зависит колку ти е далеку факултетот/школото. Ако гледаме летно време, ако ги остам на тераса, после ќе можам да тепам луѓе со ними
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Marej Пет Фед 13, 2009 12:43 am

Не ми се вервит дек темава стигна до 2 страници...
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 33
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Фазлија Пет Фед 13, 2009 12:44 am

Абе јако е хобито
Фазлија
Фазлија
Солиден Адаптер

Age : 36
Број на мислења : 106

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by PhiLL * E Пет Фед 13, 2009 12:45 am

Јас не ги перам ... исто како и мој друг НОВИ ги оставам да се подизрачат па после на ноџињава пак ... а специјален третман доживуваат после летна журка кога ќе се испотени од цела вечер лудории и ги оставам така малце на сонце да се подзапечиТ малце ... и после терам со чорапики што пружаат мирис и неодоливо задоволство на бајата подзапечена ПОТ!
PhiLL * E
PhiLL * E
Набилдан Мултивитамин
Набилдан Мултивитамин

Age : 32
Број на мислења : 350
Хоби(работа) : rabotam da....Zashto?
Забавен? : sekako deka sum zabaven...

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Lastojca Пет Фед 13, 2009 12:53 am

јас пак ке купам еден пар и ги носам еден ден и после ги фрлам ..не ми е хигиенски иначе
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 32
Број на мислења : 847

Вратете се на почетокот Go down

Перење чорапи Empty Re: Перење чорапи

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот