Дали вреди да се биде добар?

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Дали вреди да се биде добар?

Пишување by kojgode on Чет Апр 16, 2009 2:34 pm

Добрината како човекова особина, денес е многу ретко застапена меѓу луѓето. Секој од нас посакува да го добие она што го сака на што полесен начин.
Дали добрината е она кое треба да не’ води во животот, или треба да се осврнеме на злобата и осветата?
Која е целта да се биде добар, кога на крај, секогаш ни се враќа со лошо?
Дали вреди да се биде добар, кога и покрај се, животот еден ден ќе ти сврти грб, во оној момент кога најмногу ќе ти треба?

Животот во еден свет, како овој, исполнет со болка, тага, незадоволство и тешкотии ме тера да се подзамислам, дали има причина за да бидеме човечни. И секогаш ми останува само еден одговор... Заборави на себе, помисли малку и на другите, и ќе дознаеш која е потребата да бидеш добар...

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by tHeJunKy on Пет Апр 17, 2009 9:32 pm

сепак, не вредит за 95% од човециве...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 109
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by REGINA on Пет Апр 17, 2009 10:09 pm

не вредит да си добар, пошо секогаш ќе си искористен, а некој и фала ќе заборајт да ти речит. така да зш сосила да се прајш глуп? мислев... добар?
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 28
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by METALBOY on Пет Апр 17, 2009 10:43 pm

По мое требит да си добар, само да не се претервит, односно да не си предобар, зш то мојт да е искористено противтебе...
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by корун on Нед Апр 19, 2009 2:36 am

Вредит, ако си свесен дека го ценет то шо го прајш, иначе тури му пепел...

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Рокси on Нед Апр 19, 2009 10:27 am

Не мислам дека ако си добар сите ќе те користат, туку ако си НАИВЕН. Имат разлика, а според мене, вредит да си добар, не толку поради другите колку поради себеси.
Шо ако си злобен и на сите гледаш со потсмев? И шо ако му наштетиш на некој? Незнам шо би постигнал чоек со то, освен краткорочно кревање на егото, а со то би изгубил многу други работи во животот.
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 25
Број на мислења : 517

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by lela on Нед Апр 19, 2009 12:39 pm

ДАААААААААААААА ДА ДА ДА!

lela
Адаптер во подем

Age : 28
Број на мислења : 85

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Болиглава on Нед Апр 19, 2009 1:21 pm

lela напиша:ДАААААААААААААА ДА ДА ДА!
Следни вакви коментари ќе се бришет. Нек стојт овај за мустра како не требит да излгедат пост на темава.

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 27
Број на мислења : 1166

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Ane on Нед Апр 19, 2009 6:45 pm

Јас мислам не зш колку појке си добар со луѓево толку ти го спопиквет на крај, а аку си злобен појке ке бидиш почитуван бар така имам забележано кај многумина..аку имате приметено и вие така е
Ane
Ane
Солиден Адаптер

Age : 26
Број на мислења : 179

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Рокси on Нед Апр 19, 2009 6:46 pm

Ако си злобен нема да те почитуваат туку ќе ти прават лице и ќе те оговараат зад грб (не дека немат то да се дешават ако си добар, али ако си злобен сигурно нема да те поштоваат)
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 25
Број на мислења : 517

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Ane on Нед Апр 19, 2009 8:25 pm

Eпа јас знам мн такви случаи...
Ane
Ane
Солиден Адаптер

Age : 26
Број на мислења : 179

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by METALBOY on Нед Апр 19, 2009 8:42 pm

Сепак треба да се биде добар, без никаков коментар.

Едит: П.С. Христијанскава религија не учит на то...
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Mary Jane on Пон Апр 20, 2009 1:05 am

Вреди ако е за лична сатисфакција, инаку ај донт гив а дамн шит абаут ват адер пипл сеј.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by sokol on Пон Апр 20, 2009 12:21 pm

никако не вреди да бидеш предобар со сите зш секогаш ќе те заебат некој
sokol
sokol
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 397

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by lela on Пон Апр 20, 2009 12:41 pm

Болиглава напиша:
lela напиша:ДАААААААААААААА ДА ДА ДА!
Следни вакви коментари ќе се бришет. Нек стојт овај за мустра како не требит да излгедат пост на темава.
Да(вака можит?)! Или до мислата е? Smile

lela
Адаптер во подем

Age : 28
Број на мислења : 85

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by kojgode on Пон Апр 20, 2009 12:44 pm

Сакаше да ти речит да не образложвиш толку многу, зш нема да имет другиве шо да пишет.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by lela on Пон Апр 20, 2009 12:44 pm

kojgode напиша:Сакаше да ти речит да не образложвиш толку многу, зш нема да имет другиве шо да пишет.
ахам ок Smile

lela
Адаптер во подем

Age : 28
Број на мислења : 85

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Bleak on Пон Апр 20, 2009 12:50 pm

Вреди да си добар во одредени граници... Јас за несреќа та граница на добрина ја иам преминато одамна...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 28
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

Преглед на профилот на членот http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by TONI on Пон Апр 20, 2009 1:03 pm

За жал во денешно време мн добрина се смета за слабост.
Убо си велат стариве...мн арно и не е на арно.
Вреди да си добар,но не за секого

_________________
Zelim samo da sviram da se otkacim i to je sve
TONI
TONI
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 466

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by METALBOY on Пон Апр 20, 2009 4:32 pm

TONI напиша:Вреди да си добар,но не за секого
Мислам дека си грешка и јас до пред некое време така мислев, ама по празников ко да ми се мена мисљењево, мислам дека треба со сите да сме добри, без разлика во какви односи сме со нив....немам коментар во детали и то... Smile
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by A GiRL on Пон Апр 20, 2009 4:48 pm

Животот е како бумеранг.Она што ќе го испратиш секогаш ти се враќа назад.Ако испратиш себичност,алчност и негативност,тоа и ќе го добиеш назад.Од друга страна пак,ако испратиш добрина,грижа кон другите и волја за да им помогнеш,тие исти добри нешта ќе си ги добиеш назад.Сепак денес,малубројни се оние кои можат да препознаат искреност во нечии очи и знаат да го ценат она што го правиш за нив.А и некои многу повеќе уживаат да слушаат лицемерни усти(зошто секогаш им го кажуваат она што сакаат да го слушнат),додека убо рекол некој паметен:"Луѓето ќе простат се освен искреност".Значит да резимирам. Razz Вредит да си добар со оној шо е добар со тебе,се друго,не да си лош,туку едноставно стави си го на игнор листа и уживај. alien Животов е прекраток да бидеме негативни.
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 27
Број на мислења : 169

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Bleak on Пон Апр 20, 2009 7:59 pm

До негде си во право ама сепак ак си секогаш добар секогаш и ќе те за*бвет љуѓево. Ретко се ценет добрите дела.
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 28
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

Преглед на профилот на членот http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by kojgode on Пон Апр 20, 2009 9:12 pm

Ако сме песимисти, неверници, несигурни на враќање бумерангов мојт да не удрит, а ако сме спротивното ќе го фатиме.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by tHeJunKy on Пон Апр 20, 2009 9:22 pm

а да си оптимист и све најубо а да си ко дудан во р'цете, пак мојт да те удрит бумерангот... geek

_________________
You've waged a war of nerves
But you can't crush the kingdom
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 109
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by REGINA on Сре Апр 22, 2009 6:12 pm

со некој луѓе колку и да се трудиш едноставно немојш да си добар. колку појќе попушташ, толку појќе си искористен.

не вредит да си добар... ама биди.
чувството да си добар е добро Wink
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 28
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали вреди да се биде добар? Empty Re: Дали вреди да се биде добар?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот