Господ.

Go down

Господ. Empty Господ.

Пишување by kojgode on Чет Мар 19, 2009 12:43 am

Како го сваќате господ? Што претставува тој за вас?

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by Marej on Чет Мар 19, 2009 1:02 am

Ко белобрадо старче шо умират од досада.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by Mary Jane on Чет Мар 19, 2009 1:18 am

Ко некоја виша сила, не го замислувам во човечки облик.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by Bleak on Чет Мар 19, 2009 11:02 am

Господ не постојт ко чоек туку живејт ко фантазма во сите нас кои веруваме во него... на многу луѓе им ја вратил самодовербата за да успеат во нештото кон кое целеле... и така...
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 28
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

Преглед на профилот на членот http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by METALBOY on Чет Мар 19, 2009 11:51 am

секој човек има господов потенцијал...
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by fairy on Чет Мар 19, 2009 7:00 pm

Marej напиша:Ко белобрадо старче шо умират од досада.
хехехе i like it Very Happy и јас така некако...ама многу јак старец Very Happy Very Happy
fairy
fairy
Адаптериште

Age : 27
Број на мислења : 278

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by Punk on Чет Мар 19, 2009 7:51 pm

никако не го замислувам и ич не ми значит. според мене не постојт господ и знам дека некој немат да се согласвет ама мое мислење
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 29
Број на мислења : 505

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by Рокси on Чет Мар 19, 2009 8:40 pm

неам некој цврст став за оваа тема, уште сум на половината меѓу „Господ постојт“ и „Господ не постојт“
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 25
Број на мислења : 517

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by pankerishte on Пет Мар 20, 2009 12:08 am

Punk напиша:никако не го замислувам и ич не ми значит. според мене не постојт господ и знам дека некој немат да се согласвет ама мое мислење
Јас се согласвам.Моментално Господ се моите родители што ме издржуваат а ко ке пораснам Господ ке си сум сам на себе.
Не сакам да сум потчинет на некој, пошто самото верување во Господ Бог или Алах или таму нешто те прави потчинет и те советува и ти кажува што е добро а што не е добро.
Кога ке видиш целата политика на системот(капитализмот) е воведување на религија - за луѓето кои што можат лесно да подпаднат под лоши влијаниа да веруваат во нешто и - да се плашат(пошто не се плашат од ништо освен од некој виша сила).На скратено начин Скротување на голема маса на народ.

За мене Религија е само начин на обликување на луѓето и перење мозок што е добро а што не е.
Како сите тука што сте Христијани или Муслимани подржувате војни,митинзи,натпревари,имате предрасуди кон што било(припадност етничка или верска) и еден тон такви работи.

Сепак не се замарам кој во што верува.Секој си има свое право.
Мн исфилософирав на темава и многу луѓе не ке се согласат со мене али ако.Затоа е форум Cool
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 30
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by folder on Пет Мар 20, 2009 12:27 am

pankerishte напиша:
Punk напиша:никако не го замислувам и ич не ми значит. според мене не постојт господ и знам дека некој немат да се согласвет ама мое мислење
Јас се согласвам.Моментално Господ се моите родители што ме издржуваат а ко ке пораснам Господ ке си сум сам на себе.
Не сакам да сум потчинет на некој, пошто самото верување во Господ Бог или Алах или таму нешто те прави потчинет и те советува и ти кажува што е добро а што не е добро.
Кога ке видиш целата политика на системот(капитализмот) е воведување на религија - за луѓето кои што можат лесно да подпаднат под лоши влијаниа да веруваат во нешто и - да се плашат(пошто не се плашат од ништо освен од некој виша сила).На скратено начин Скротување на голема маса на народ.

За мене Религија е само начин на обликување на луѓето и перење мозок што е добро а што не е.
Како сите тука што сте Христијани или Муслимани подржувате војни,митинзи,натпревари,имате предрасуди кон што било(припадност етничка или верска) и еден тон такви работи.

Сепак не се замарам кој во што верува.Секој си има свое право.
Мн исфилософирав на темава и многу луѓе не ке се согласат со мене али ако.Затоа е форум Cool
Јас се согласувам до негде Cool
folder
folder
Nightfall goingOn...

Age : 27
Број на мислења : 380
Хоби(работа) : DJ

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/dj_f0lder

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by lela on Пет Мар 20, 2009 9:56 am

gospod postoi zatoa sto nie imame potreva od nego . toj e nasekade okolu nas i site sto veruvame vo nego mozeme da go pocuvstvuvame vo sekoj moment {prostete sto pisuvam na latinica ama do kompjuterov e}

lela
Адаптер во подем

Age : 28
Број на мислења : 85

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by Џими on Пет Мар 20, 2009 8:51 pm

pankerishte напиша:
Punk напиша:никако не го замислувам и ич не ми значит. според мене не постојт господ и знам дека некој немат да се согласвет ама мое мислење
Јас се согласвам.Моментално Господ се моите родители што ме издржуваат а ко ке пораснам Господ ке си сум сам на себе.
Не сакам да сум потчинет на некој, пошто самото верување во Господ Бог или Алах или таму нешто те прави потчинет и те советува и ти кажува што е добро а што не е добро.
Кога ке видиш целата политика на системот(капитализмот) е воведување на религија - за луѓето кои што можат лесно да подпаднат под лоши влијаниа да веруваат во нешто и - да се плашат(пошто не се плашат од ништо освен од некој виша сила).На скратено начин Скротување на голема маса на народ.

За мене Религија е само начин на обликување на луѓето и перење мозок што е добро а што не е.
Како сите тука што сте Христијани или Муслимани подржувате војни,митинзи,натпревари,имате предрасуди кон што било(припадност етничка или верска) и еден тон такви работи.

Сепак не се замарам кој во што верува.Секој си има свое право.
Мн исфилософирав на темава и многу луѓе не ке се согласат со мене али ако.Затоа е форум Cool
Твое мислење, да... ама за болдираното не си во право. Незнам со тоа подржувате на кого мислиш, но ниедна православна христијанска црква не подржила никаква војна, освен СПЦ во 90тите на минатиот век.
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 27
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

Преглед на профилот на членот http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by noviot on Пет Мар 20, 2009 9:00 pm

како гласник/поттрчко на Чак Норис
noviot
noviot
Чудотворецот
Чудотворецот

Age : 69
Број на мислења : 299
Хоби(работа) : meteorolog

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by Marej on Пет Мар 20, 2009 10:04 pm

Јас мислам уба е темава и да не ја расипвиме со спомвење цркви. Според мене црквата е една од најголемите мафијашки органи. Нека е темава појќе духовна.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by malina on Саб Мар 21, 2009 6:29 pm

хахаха така е ,иначе верувам во господ и не мислам дека сите треба да веруваме во него зошто иако не сме сигурни дали постои,сепак барем јас во тешки моменти барам утеха во него зошто сметам дека тој е тука во одредени моменти кога ќе ни треба помош и мислам дека утехата која ја добиваме произлегува од нашата верба во него.Можда многу не се согласуваат со мене во моментов ама така е,зошто ми се има случено,а можда и вас кога некој на пример е во тешка состојба т.е пред умирање и кога наеднаш ќе се опоравит да го употребиме терминот имало господ значи сепак не некој начин ние сите веруваме во господ
malina
malina
Адаптериште

Age : 27
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by pankerishte on Саб Мар 21, 2009 6:52 pm

Џими напиша:
pankerishte напиша:
Punk напиша:никако не го замислувам и ич не ми значит. според мене не постојт господ и знам дека некој немат да се согласвет ама мое мислење
Јас се согласвам.Моментално Господ се моите родители што ме издржуваат а ко ке пораснам Господ ке си сум сам на себе.
Не сакам да сум потчинет на некој, пошто самото верување во Господ Бог или Алах или таму нешто те прави потчинет и те советува и ти кажува што е добро а што не е добро.
Кога ке видиш целата политика на системот(капитализмот) е воведување на религија - за луѓето кои што можат лесно да подпаднат под лоши влијаниа да веруваат во нешто и - да се плашат(пошто не се плашат од ништо освен од некој виша сила).На скратено начин Скротување на голема маса на народ.

За мене Религија е само начин на обликување на луѓето и перење мозок што е добро а што не е.
Како сите тука што сте Христијани или Муслимани подржувате војни,митинзи,натпревари,имате предрасуди кон што било(припадност етничка или верска) и еден тон такви работи.

Сепак не се замарам кој во што верува.Секој си има свое право.
Мн исфилософирав на темава и многу луѓе не ке се согласат со мене али ако.Затоа е форум Cool
Твое мислење, да... ама за болдираното не си во право. Незнам со тоа подржувате на кого мислиш, но ниедна православна христијанска црква не подржила никаква војна, освен СПЦ во 90тите на минатиот век.

Океј е тоа само мислев на Верниците не на црквата.Пошто сите што беа во војната еве на пример 2001ва сите беа верници а зедоа оружје да ја бранат татковината.Христијанството и сите религии не подржуваат тоа БРАНЕЊЕ ТАТКОВИНА СО ОРУЖЈЕ И СМРТ.
Тоа ми е поентата.Некако контрадикторно е да се крстиш а после тоа да земеш оружје во рака и да убиваш луѓе.
Како е поентата Водете Љубов не Војни Cool
Ова беше од аспект на некој Христијанин.Значи се ставив во негова улога,не да мислите дека верувам во нешто Cool
И др нешто мразам Секти,Секташки движења и такви срања Evil or Very Mad
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 30
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by Џими on Саб Мар 21, 2009 8:44 pm

Marej напиша:Јас мислам уба е темава и да не ја расипвиме со спомвење цркви. Според мене црквата е една од најголемите мафијашки органи. Нека е темава појќе духовна.
Како ја разбираш духовноста? Има разлика меѓу духот и душата.
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 27
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

Преглед на профилот на членот http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Господ. Empty Re: Господ.

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот