Самоубиство

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by Џими on Пет Мар 20, 2009 8:46 pm

Самоубиство... требаше да го има во Злосторство и Казна.
Џими
Џими
Болиглава's best friend
Болиглава's best friend

Age : 27
Број на мислења : 297
Хоби(работа) : Шах и Нелути се човече
Забавен? : Забавен

Преглед на профилот на членот http://www.redtube.com

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by Angelic on Сре Апр 01, 2009 10:16 pm

Не го оправдувам самоубиството.
А тоа се случува кога личноста веќе се избезумила и како крајно решение го гледа самоубиството. Не ни размислуваат 2 пати - одат и го прават тоа.
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 27
Број на мислења : 713

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by корун on Пет Апр 03, 2009 7:47 pm

Ногу грда работа, без осет за чуствата на блиските и сите околу тебе... Немат ситуација шо би ме натерала да се самоубијам, освен ваљда доживотна робија на Сибир или нешо поекстремно...


Последната промена е направена од корун на Пет Апр 03, 2009 9:06 pm. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by ноунејм on Нед Апр 05, 2009 7:35 pm

зошто да не?
секој има право да си одлучвит шо во животов,ако неговата одлука е крај тогаш зашто да не?
ноунејм
ноунејм
Бени Лава`с бигест фен
Бени Лава`с бигест фен

Age : 26
Број на мислења : 166
Хоби(работа) : па да.. работата ми е хоби. да
Забавен? : ногу

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by Angelic on Нед Апр 05, 2009 7:38 pm

Ама еднаш Штрак и немат враќање назад.
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 27
Број на мислења : 713

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by Наташа on Пон Апр 06, 2009 1:37 pm

ноунејм напиша:зошто да не?
секој има право да си одлучвит шо во животов,ако неговата одлука е крај тогаш зашто да не?
Aбе ајде, а тој сам живит на земјава? Пријатели, роднини немат шо ќе жалет за него? Колку себично. Shocked

_________________
Listen to each drop of rain... Whispering secrets in vain...
Frantically searching for someone to hear their story before they hit ground...
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 26
Број на мислења : 472

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by The Breaking Dawn on Вто Апр 07, 2009 12:35 am

FalcoN eYe напиша:
kojgode напиша:Кажете ми една ситуација шо теоретски немат излез за да се усреќам.

еве еден пример шо ми текна прв: Недај боже имат војна...непријателите те фаќет и те земет како заложник...нормално дека ако не им помагаш нив и ако не се свртиш да се бориш против својот народ тие те осудвет на смрттна казна со измачување или тешка работа...Зарем немат да се самоубијаш!? Shocked
Друг пример: Да си навлезен во тешка економска криза,а во мегу време и да должиш пари на неколку луѓе...не си вработен никаде и немаш од каде да ги вратиш парите...Зарем немат да се самоубијаш!? Shocked
Ај доста ти се примери... Laughing


не морат да постојт причина валда за самоубиство
то мојт да се јавит и како резултат од депресија, невротично повлекување во себе
ак живејш во нехармонично семејство или таква околина одгледан си поинаку и поинаку глеаш на таквите работи. мада мислам дека суицидот е најлесен начин за бегање од проблеми
а научно докажано било дека секој чоек барем еднаш во животот добиват нагон да извршит самоубиство ак не нишо друго барем помислил на то

scratch

what doesn't kill you makes you stronger. Twisted Evil Twisted Evil
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 26
Број на мислења : 1107

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by ноунејм on Вто Апр 14, 2009 2:19 pm

Наташа напиша:
ноунејм напиша:зошто да не?
секој има право да си одлучвит шо во животов,ако неговата одлука е крај тогаш зашто да не?
Aбе ајде, а тој сам живит на земјава? Пријатели, роднини немат шо ќе жалет за него? Колку себично. Shocked

да, себично е али пак, сигурно би имал добра причина за самоубиство..
ако нив толку им значел и сето тоа зошто не му помогнале некако?
ноунејм
ноунејм
Бени Лава`с бигест фен
Бени Лава`с бигест фен

Age : 26
Број на мислења : 166
Хоби(работа) : па да.. работата ми е хоби. да
Забавен? : ногу

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by s... on Пет Мај 01, 2009 7:48 pm

понекогаш е планирано,во тој случај не го оправдувам,себично е да го направиш тоа размисли малце за другите..ама во повеќето случаи тоа доаѓа само од себе едноставно ти не размислуваш за тоа во момент само го правиш..исто како и убиството ти пука филмот не мислиш и го убиваш човекот..ти после то мозеби ќе залиш ама...
s...
s...
Солиден Адаптер

Age : 26
Број на мислења : 114

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by REGINA on Пет Мај 01, 2009 8:03 pm

ноунејм напиша:ако нив толку им значел и сето тоа зошто не му помогнале некако?
ам тој/та шо ќе се самоубиват ваљда немат да издајт оглас за то. Од кај да знает тие околу него дека то му/и било на ум? немат секогаш знаци шо би укажале дека личноста е способна за таква постапка и дека набргу планират да напрајт самоубиство. така да како да му/и помогнат?
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 28
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by KaTeRiNcE on Пет Мај 01, 2009 9:02 pm

Ненормална работа ТОЧКА
KaTeRiNcE
KaTeRiNcE
P    aR      tY     aN      iM    aL

Age : 26
Број на мислења : 234
Хоби(работа) : Да ширам среќа и депресија,зависит од расположение
Забавен? : Иди-види :D

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by METALBOY on Пет Мај 01, 2009 9:11 pm

...кога се изгубени сите вредности од животот...
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by REGINA on Пет Мај 01, 2009 9:39 pm

^ ќе побараш нови подобри вредности. никогаш не е све изгубено.
ак не друго мојт да се почнит тотално нов живот... макар и од нула. Wink
самоубиство не е решение. то е само заштитен знак на кукавиците.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 28
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by The Breaking Dawn on Пет Мај 01, 2009 9:57 pm

REGINA напиша:^ ќе побараш нови подобри вредности. никогаш не е све изгубено.
ак не друго мојт да се почнит тотално нов живот... макар и од нула. Wink
самоубиство не е решение. то е само заштитен знак на кукавиците.

мислам дека ти ја читаше дванаесеттиот ангел?таму имат нешо такво Smile

чоек шо ги имат изгубено сите вредности во животот на најлош можен начин, е на раб на самоубиство ама наоѓат уште една работа за која вредит да се живејт и живејт за неа. на крајот и таа работа ке ја изгубит ама ке научит поинаку да ги вреднуват работите во животов.

то шо сакам да кажам е дека причина за самоубиство не е губење на вредности во животот.Со губењето на едно нешто во животот добиваш смисла за останатите работи и учиш да ги цениш дур ги имаш и дури позитивно да гледаш на то "губење на вредности" зш ак толку биле тие важни за тебе ке продолжиш да живејш за споменот на тие работи и за нештата шо си ги научил од таа загуба. А не да бараш спас во самоубиства.
Чоек е достоен да имат големи вредности во животот само ако достоинствено живејт без нив.
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 26
Број на мислења : 1107

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by METALBOY on Пет Мај 01, 2009 10:40 pm

a оние шо се самоубивет заради вера?
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by REGINA on Саб Мај 02, 2009 1:09 am

The Breaking Dawn напиша:мислам дека ти ја читаше дванаесеттиот ангел?таму имат нешо такво Smile

чоек шо ги имат изгубено сите вредности во животот на најлош можен начин, е на раб на самоубиство ама наоѓат уште една работа за која вредит да се живејт и живејт за неа. на крајот и таа работа ке ја изгубит ама ке научит поинаку да ги вреднуват работите во животов.
да, ја читав Smile имат стварно преубај.. хмм да ги наречам... животни лекции во та книга шо требит да се најдат меѓу редови.
битно, металбој... оптимизмот требит да е најзастапен во животов и цврстото верување дека никогаш не е све така црно ко шо изгледат па за да се дојт до степен за самоубивање.
а тие шо се убивет заради вера опишани со еден збор се... луди. испрани во мозокот и исто ко коњине шо глеет само право... и тие така, без да се осврнат на некој светли точки шо ги опкружвет. хехе бегај понастрана од таквите. Smile
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 28
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by METALBOY on Саб Мај 02, 2009 11:42 am

REGINA напиша:
битно, металбој... оптимизмот требит да е најзастапен во животов и цврстото верување дека никогаш не е све така црно ко шо изгледат па за да се дојт до степен за самоубивање.
а тие шо се убивет заради вера опишани со еден збор се... луди. испрани во мозокот и исто ко коњине шо глеет само право... и тие така, без да се осврнат на некој светли точки шо ги опкружвет. хехе бегај понастрана од таквите. Smile
хехе, да да, потполно те разбирам, битен е оптимизмот, ама то е финтата, таквите луге го изгубиле, е сега за ова шо спомнав религија или сличен повод за самоубиство, мислам дека не можиме да речиме дека се будали, можда ние сме, не навлегвам многу во ова, во некоја друга прилика ке го објаснам и за крај, не сум јас еден од нив и никогаш не би се приближил до таквите... Smile
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by *UnIqUe* on Пон Мај 04, 2009 9:45 pm

Не размислуват секој вака ко ке е на раб на самоубиство....
Зато имат и мн самоубиства.ЈАс дефинитивно сметам дека проблемот шо сме го избегнале не е решен проблем... така да не го поддржвам самоубиството.
*UnIqUe*
*UnIqUe*
Солиден Адаптер

Age : 26
Број на мислења : 244

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by METALBOY on Чет Мај 07, 2009 5:47 pm

не смејш да дојш до ситуација за размислување за самоубиство, а камоли да си на раб...
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by *UnIqUe* on Саб Мај 09, 2009 2:46 pm

Не смејш и според мене ама имат некој шо размислуват поинаку Neutral
*UnIqUe*
*UnIqUe*
Солиден Адаптер

Age : 26
Број на мислења : 244

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by REGINA on Саб Јун 06, 2009 12:52 am

добро бе демек се решават нешто со самоубиство?

па нишо немојт да е до толку дојдено па за таков гест... а уште ко ќе прочитам девојка се самоубила заради дечко... да можев би ја оживеала за да ја убијам лично.
се разбира и обратно дечко се самоубил за девојка Smile
или па за кариерата да се самоубиеш дек нешо не било ко шо требит... па секогаш комуналноно е тука мојш да придонесвиш за околинава секојдневно, или питај по пат ак не друго.

самоубиство = кукавица = слабак = ептен глуп чоек.
и страв од соочување до реалноста. ма ајде ти се молам.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 28
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by Азра on Вто Aвг 11, 2009 4:19 pm

самоубиство?
-кукавичлак: шо си посеал тоа ќе си жнееш. ако дошло јајцето на г`з побарај нова опција. СЕКОГАШ има втора (па и трета) опција. можеби не е најсјајна, ама од некаде да се почни.

себичност: тебе, таков беден, ќе те снема, а помислуваш на сите што ги оставаш зад себе и колку животи ќе уништиш?

дрскост: кој ти дал право да одземаш живот, да решаваш?


оправдано: во воени услови, за најмилите, за земјата. побрзо би се самоубила отколку да ме натераат да признаам нешто (не знам каква сум под притисок и со вжештена игла в око!)
Азра
Азра
Адаптер во подем

Age : 35
Број на мислења : 41
Хоби(работа) : мазохист
Забавен? : скроз

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Самоубиство - Page 3 Empty Re: Самоубиство

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот