Дали сите сме родени еднакви?

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by T&T on Саб Јан 31, 2009 1:24 pm

Вчера западнав во дискусија за ова и имаше многу спротиставени мислења.

Јас мислам дека сите се раѓаме еднакви во моментот кога излегуваме од мајчината утроба, а после то секој си е приказна за себе и со оглед на можностите, средината, малце гените, самоактивноста и ред други услови се надградуват себеси шо го прајт нееднаков со другите

Вие шо мислите?
И ако некој знајт, дали се раѓаме со одредено ниво на интелигенција?
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 29
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Master on Саб Јан 31, 2009 2:11 pm

Вчера дискутиравме, доволно си кажав вчера.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 28
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte on Нед Фед 01, 2009 2:10 am

Ние по Педагогија се иаме убијано во дискусија.Како што бевме само 10 души со столови се гаѓафме накрај Razz
Иначе според мене сите сме еднакви од раѓање.
Целата разлика настанува после социјализацијата.
Види таму Фројд,Адлер,Јунг...
Има достра теории за темава...секој си има свој став и сите се во право на некој начин....и лудаци...мислам генијалци...
Very Happy
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 30
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Болиглава on Нед Фед 01, 2009 2:53 am

Немат еднаков човек. Ни физички, ни никако... Едно е да се родиш ко син на кондураџија, а друго ко син на принц. Во никој случај не сме родени еднакви.

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 27
Број на мислења : 1166

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Mary Jane on Нед Фед 01, 2009 3:03 am

Јас мислам дека и со самото раѓање не сме еднакви, некој се раѓа здрав прав, а некој со аномалии. Прв пример за нееднаквост при раѓање е полот.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Fantom on Нед Фед 01, 2009 3:57 am

Јас не сум роден еднаков, тринајс сантими подолг сум бил од сите врсници.
Fantom
Fantom
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 155

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte on Нед Фед 01, 2009 4:06 am

Болиглава напиша:Немат еднаков човек. Ни физички, ни никако... Едно е да се родиш ко син на кондураџија, а друго ко син на принц. Во никој случај не сме родени еднакви.
Па зато реков се е предодредено.Да не било општествово сите ке сни биле скоро еднакви.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 30
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by PhiLL * E on Нед Фед 01, 2009 4:10 am

ne
PhiLL * E
PhiLL * E
Набилдан Мултивитамин
Набилдан Мултивитамин

Age : 27
Број на мислења : 350
Хоби(работа) : rabotam da....Zashto?
Забавен? : sekako deka sum zabaven...

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Master on Нед Фед 01, 2009 4:13 am

јас најмногу го поддржвам мислењето на Џон Лок- за tabula rasa (ак се пишеше вака). Човекот се раѓа како ''неиспишана табла'', после следува искуството кое ни помага на сите да се развиеме во различни човечки суштества и на крај доаѓа околинана во која растеме , се она што не опкружува.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 28
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte on Нед Фед 01, 2009 4:30 am

Master напиша:јас најмногу го поддржвам мислењето на Џон Лок- за tabula rasa (ак се пишеше вака). Човекот се раѓа како ''неиспишана табла'', после следува искуството кое ни помага на сите да се развиеме во различни човечки суштества и на крај доаѓа околинана во која растеме , се она што не опкружува.
на Лок заборајв бре јас...хухухх...кој човек е.
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 30
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by malina on Нед Фед 01, 2009 4:34 am

Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?
malina
malina
Адаптериште

Age : 27
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Master on Нед Фед 01, 2009 4:36 am

malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?


Јас строго би ја забранала, за сите оние кои би сакале некогаш интелектуално да се развијат.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 28
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte on Нед Фед 01, 2009 4:37 am

malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?
хахахахах....не почнувај со религии ок?Ако веруваш во тоа што го пишува стариот завет мора да си фанатичен евреин дефинитивно. Twisted Evil
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 30
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by kojgode on Нед Фед 01, 2009 4:48 am

Master напиша:
malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?


Јас строго би ја забранала, за сите оние кои би сакале некогаш интелектуално да се развијат.
А мојт и интелектуално да се развијаш и да ја читаш плус.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte on Нед Фед 01, 2009 4:54 am

Запознај го непријателот темелно,па уништи го се викат то,на модерен јазик Smile
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 30
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Marej on Нед Фед 01, 2009 4:56 am

Ak poprimavme zivotnoorientaciono smenvecki vlijanija od sekoja kniga, daleku ke stignevme. Ednakvost vo sekoja smisla e utopija, ama pusto nogu ubo zvucit.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by T&T on Нед Фед 01, 2009 3:29 pm

kojgode напиша:
Master напиша:
malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?


Јас строго би ја забранала, за сите оние кои би сакале некогаш интелектуално да се развијат.
А мојт и интелектуално да се развијаш и да ја читаш плус.

Се согласвам со којгоде, ама не со малина.
Ако библијата пропагират еднаквост, тогаш самата се побиват. Уште со настанокот на Адам и Ева. Зошто Ева била таа што го пробала забранетото овошје? После со Каин и Авел. Зошто Каин го убил брат си? (ако го убил воопшто)

Иначе, јас вчера научив дека секој на светот идат со пределен коефициент на интелигенција шо значит дека дефинитивно секој е различен. Некој имат појќе потенцијал, некој помалце. АМА ако тој шо имат помалце потенцијал работит на свое издигнување на интелектуално ниво и на личноста, може да е подобар од тој поинтелигентниот.
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 29
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Punk on Нед Фед 01, 2009 11:49 pm

T&T напиша:
kojgode напиша:
Master напиша:
malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?


Јас строго би ја забранала, за сите оние кои би сакале некогаш интелектуално да се развијат.
А мојт и интелектуално да се развијаш и да ја читаш плус.

Се согласвам со којгоде, ама не со малина.
Ако библијата пропагират еднаквост, тогаш самата се побиват. Уште со настанокот на Адам и Ева. Зошто Ева била таа што го пробала забранетото овошје? После со Каин и Авел. Зошто Каин го убил брат си? (ако го убил воопшто)

Иначе, јас вчера научив дека секој на светот идат со пределен коефициент на интелигенција шо значит дека дефинитивно секој е различен. Некој имат појќе потенцијал, некој помалце. АМА ако тој шо имат помалце потенцијал работит на свое издигнување на интелектуално ниво и на личноста, може да е подобар од тој поинтелигентниот.

А шо мислиш стварно постоеле Адам, Ева, Каин и Авел?
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 29
Број на мислења : 505

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by корун on Пон Фед 02, 2009 9:23 pm

Напишите пак со помалку цитати

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by pankerishte on Пон Фед 02, 2009 9:57 pm

Ај пак Very Happy
Емилија во постот погоре се мислит дека библијата пропагира еднаквост а самата по себе е контрадикторна.Не дека постоеле овие шупациве Razz
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 30
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Mary Jane on Вто Фед 03, 2009 12:33 am

Не дека сум против религиозното сфакање, ама не сум толкав верник за да ја прифатам целосно таа идеја. Според мене, научното тврдење има предност.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Master on Вто Фед 03, 2009 12:37 am

kojgode напиша:
Master напиша:
malina напиша:Читнете ја цела библија па ке видите дали сме сите еднакви ?


Јас строго би ја забранала, за сите оние кои би сакале некогаш интелектуално да се развијат.
А мојт и интелектуално да се развијаш и да ја читаш плус.

Ако мислиш на себе, во заблуда си.
Со самото то шо библијава си се побиват самата, ја губит интелектуалната вредност.
Шо сте научиле од библијава шо ви помогнало интелектуално да се издигнете?
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 28
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by kojgode on Вто Фед 03, 2009 10:52 am

Библијава ќе ја читаш за духовно да се развијаш, а можда и подобар чоек да станиш, а за интелектуално да се развијаш други книги ќе читаш. А иначе ако цепидлачиме од секоја книга мојш по нешто да научиш па така и од библијава нешто паметно можда ќе научиш.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by T&T on Вто Фед 03, 2009 1:02 pm

корун напиша:Напишите пак со помалку цитати

Аха љута сум сега. Брилијантна мисла беше избришана.... Crying or Very sad albino
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 29
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by корун on Вто Фед 03, 2009 1:16 pm

Епа баш зато ги избришав, зш место паметни мисли пирамиди оставет впечаток. Like a Star @ heaven

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали сите сме родени еднакви? Empty Re: Дали сите сме родени еднакви?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот