Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by kojgode on Пет Јан 23, 2009 2:27 am

Има една статија
која ја прочитав ,која вели дека наскоро би можело да се создадат
инекции кои ќе им помогнат на луѓето да ги забораваат непријатните
доживувања,спомени па и своите стравови.

Дали вие би се подложиле на такво нешто?
Дали посакувате некогаш да не се сеќавате на некои работи кои сте ги
направиле или кои ви се случиле?Дали би сакале да можете така како со
гума да избришете и заборавите работи/стравови или сепак не? Зашто
да/зашто не?

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by Mary Jane on Пет Јан 23, 2009 2:31 am

Јас иам ужасно добра меморија (и многу ми е криво за то). Не сакам да памтам толку работи. Ама сакам да се сеќавам на битни нешта. Кој ќе сум ако не се сеќавам на минатото, то е ко да не постојам.
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by T&T on Пет Јан 23, 2009 2:31 am

Моето мислење ќе го поткрепам со една позната изрека од Џон Лок

Личноста е како празна табла (tabula rasa) Што ќе напишеш на неа, тоа и ќе го прочиташ

Ако би ги избришале сите непријатности ќе станиме непознавачи на животот.
Единствено би го избришала мојот страв од темница шо никако не можам да го надвладеам Sad Sad Sad
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 29
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by kojgode on Пет Јан 23, 2009 2:35 am

T&T напиша: Ако би ги избришале сите непријатности ќе станиме непознавачи на животот.
Единствено би го избришала мојот страв од темница шо никако не можам да го надвладеам Sad Sad Sad
Kупи си електрик, поефтино од инекцијата ќе е. Basketball

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by T&T on Пет Јан 23, 2009 2:38 am

kojgode напиша:
T&T напиша: Ако би ги избришале сите непријатности ќе станиме непознавачи на животот.
Единствено би го избришала мојот страв од темница шо никако не можам да го надвладеам Sad Sad Sad
Kупи си електрик, поефтино од инекцијата ќе е. Basketball

И ко ќе ми изгаснит?
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 29
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by kojgode on Пет Јан 23, 2009 2:40 am

Duracell подолго трает. Ќе купиш и такви све на све поевтино ќе те фатит. А иначе тој стравот го имаш добијано на некој интересен начин во минатото, па то сеќавање ќе го избришиш или како планираш?

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by T&T on Пет Јан 23, 2009 2:44 am

Да ти кажам изгледа толку го имам потискано во себе, шо појќе не се сеќавам од кај ми е. Ех да можев да го избришам.... Или да можев да го истам од мене и да го пљукнам Razz:P
Иначе не е страв, ФОБИЈА е.....
Нека прекиниит :S
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 29
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by Master on Пет Јан 23, 2009 7:30 am

Пааххх.
Самата личност можит да се натерат да заборавит некои работи, јас тоа многу често го практикувам, ама не е добро.
Иначе јас би сакала да измислет нешо за незаборавање, зш јас имам едно глупо заборавање, шо никој друг во светов го немат
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 28
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by T&T on Пет Јан 23, 2009 1:05 pm

Master напиша:Иначе јас би сакала да измислет нешо за незаборавање, зш јас имам едно глупо заборавање, шо никој друг во светов го немат

Ај жити се кажи да го практикуваме.
btw тебе ти требит нешто обратно од билобил
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 29
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by Master on Пет Јан 23, 2009 1:11 pm

Едноставно со биофидбек на психички начин (не ми теквит сега зборот).
Ги потискаш работите шо не сакаш да ги памтиш, и ако си доволно вешт, ќе се натераш да поверуваш дека тоа никогаш не се случило.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 28
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by T&T on Пет Јан 23, 2009 1:13 pm

Како мене шо не ми теквит од кај ми е стравот од темница (не, не страв, клаустофобија од темница) Razz:P:P:P:P
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 29
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by hollow on Пет Јан 23, 2009 1:27 pm

Па мислам дека е глупо да избришиме некој настан зш од грешките учиме па ако го напрајме то големи се шансите пак да ја напрајме истата грешка, а пак ако гледаме од друга страна убо е да мојме да избришиме некој страв
hollow
hollow
Шуко утикач
Шуко утикач

Age : 28
Број на мислења : 348
Хоби(работа) : Бричење костени

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by sokol on Пет Јан 23, 2009 2:44 pm

не би сакал
sokol
sokol
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 397

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by The Breaking Dawn on Пет Јан 23, 2009 10:29 pm

не...
зш ак ги бришиме грешките шо сме ги праеле во минатото не ќе знајме за во иднината на шо да се огледвиме и од кои искуства да учиме....
едноставно ама во право сум мислам Wink
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 26
Број на мислења : 1107

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by комшивка on Пет Јан 23, 2009 10:37 pm

Јас имам слаба меморија.. Neutral И убави спомени и лоши, ама сепак не би бришела ништо, се случило тоа што се случило, секое лошо за добро, па терам само напред..
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 846

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by A GiRL on Пет Јан 23, 2009 11:33 pm

ХмМмМмМм...
Мислам јас та инекцијата би било добро да ја искористат оние со големи трауми во животот.Како на пример девојка што била силувана.Пошо мислам то нешто не е возможно да се заборајт и помалку или повеќе ќе и влијајт во понатамошниот живот.Пример потешко ке и е да дозволит некој да влезит во нејзиниот живот(колку и да имат искрени намери).Стравот да не биде пак повредена вечно ке ја кочи.Не сум психијатар и знам дека ова малце ко филм4е звучит,ама сепак постојт и во реалниов свет.И сепак е ова само мое мислење.
А во нормални случаи,мислам дека убаво е човек да има спомени...Од лошите учиме,а добрите...стимулација,дека сепак животот е убав I love you
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 27
Број на мислења : 169

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by Ludi Milojko on Саб Јан 24, 2009 12:40 am

zavisit koj spomeni postojat dobri koi ne bi gi izbrisal a postojat i loshi koi bi gi izbrisal
Ludi Milojko
Ludi Milojko
Обезбедување на форумот

Age : 60
Број на мислења : 175
Хоби(работа) : siluvanje
Забавен? : Se nadevam xD

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by корун on Саб Јан 24, 2009 3:39 am

Ludi Milojko напиша:zavisit koj spomeni postojat dobri koi ne bi gi izbrisal a postojat i loshi koi bi gi izbrisal

несекојдневно

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by Odyssey on Саб Јан 24, 2009 4:05 am

Никогаш не би сакал да избришам спомен, без разлика дали е добар или лош, сите спомени си имет своја корист во животот
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 62
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by Lastojca on Саб Јан 24, 2009 8:09 pm

јас секогаш викам дека сакам да заборам некој работи ама да е можно то знам дека нема да го напрам
Lastojca
Lastojca
Адаптериште

Age : 27
Број на мислења : 847

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by lela on Сре Јан 28, 2009 10:23 pm

losite spomeni sto ni aktiviraat rani od minatoto bi bilo dobro da gi zaboravime ama tie vo niv nosat, mozebi i mnogu pouki pa kako takvi ponekogas e dobro i da se vrezani vo nasata memorija

lela
Адаптер во подем

Age : 28
Број на мислења : 85

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by misticnata on Чет Јан 29, 2009 9:39 pm

хахах.......би ви ја препорачала книгава.. ПАТОТ НА ЉУБОВТА..не е љубовен роман..туку е книга за духовно просветување...ке прочитате и се ќе ви станит јасно, а инекција не постојт за да ги избришеме лошите спомени или да заборавеме на стравот...се зависит од нас.....
misticnata
misticnata
Солиден Адаптер

Age : 26
Број на мислења : 124
Хоби(работа) : peenje

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by Наташа on Чет Јан 29, 2009 9:49 pm

Цк. Не би сакала да можам да бришам спомени, зш од се шо ќе ти се десит, та добро, та лошо, извлеквиш поука и си знајш за другиот пат.

А некој шо имаше речено... силување да си забораел... и то е убо да го памтиш, за да ти влезит веќе еднаш в гла дек то мојт на секого да му се десит, да не си викаш "не бе.. кај ќе ме најдет мене од сите" и да имаш појќе ум в гла за понатака.
Наташа
Наташа
Модератор
Модератор

Age : 26
Број на мислења : 472

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by METALBOY on Вто Мар 31, 2009 4:11 pm

Како и да е би сакал да можам да избришам некој спомени
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by PhiLL * E on Вто Мар 31, 2009 6:13 pm

би сакал се да избришам и да почнам отпоново....
PhiLL * E
PhiLL * E
Набилдан Мултивитамин
Набилдан Мултивитамин

Age : 27
Број на мислења : 350
Хоби(работа) : rabotam da....Zashto?
Забавен? : sekako deka sum zabaven...

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените? Empty Re: Дали би сакале да имате можност да ги бришете спомените?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот