Дали релативноста е апсолутна?

Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by xpert on Сре Јан 21, 2009 8:30 pm

Ајде кажите шо мислите? Јас мислам дека то е едниствено нешто шо е апсолутно.
xpert
xpert
Солиден Адаптер

Age : 27
Број на мислења : 104

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by T&T on Сре Јан 21, 2009 8:50 pm

Хехе
Ме послуша.
И јас го делам истото мислење. Дека е апсолутна, ама не е единственото апсолутно нешто. Љубовта може да е апсолутна претпоставувам....
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 29
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by корун on Сре Јан 21, 2009 8:54 pm

T&T напиша:Хехе
Ме послуша.
И јас го делам истото мислење. Дека е апсолутна, ама не е единственото апсолутно нешто. Љубовта може да е апсолутна претпоставувам....
Ак требит само еден момент да се заљубиш, ваљда релативно е кога и дал ке дојт тој момент...


Последната промена е направена од корун на Сре Јан 21, 2009 8:59 pm. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Болиглава on Сре Јан 21, 2009 8:55 pm

корун напиша:Ак требит само еден момент да се заљубиш, ваљда релативно е кога и дал ке дојт тој момент...
Шо зборуваш море? Не зборвиме за љубов... туку општо дали постои нешто друго апсолутно освен релативноста. И би замолил некој да се потруди да ги појасни овие термини.
Ти покажав сеа а?

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 27
Број на мислења : 1166

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by корун on Сре Јан 21, 2009 8:59 pm

Вака е мор лајк ит?

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Болиглава on Сре Јан 21, 2009 9:00 pm

корун напиша:Вака е мор лајк ит?
Излеа. И јас не знам шо зборвам.

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 27
Број на мислења : 1166

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by корун on Сре Јан 21, 2009 9:01 pm

Јес те победив

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Mary Jane on Чет Јан 22, 2009 1:47 am

Јас ти препорачувам да разгледаш нешто од Теоријата на релативноста. Научно е, ама можеш да споиш еден дел со твоето секојдневие ако си го претставиш вистинскиот пример.

Еве од една гледна точка, ова е само воопштено:
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82

Ова ти е плус:
http://www.allaboutscience.org/theory-of-relativity.htm
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by корун on Чет Јан 22, 2009 2:07 am

Друго се дискутират за темава, филозофски, не научно...

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Mary Jane on Чет Јан 22, 2009 2:11 am

корун напиша:Друго се дискутират за темава, филозофски, не научно...

Па добро, можи и то да му се најди, не е на одмет...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by корун on Чет Јан 22, 2009 2:13 am

Ок, то важеше за следните постој.

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Marej on Пет Јан 23, 2009 5:31 pm

Па според насловот, вистина е дека релативноста е апсолутна. А бидејќи никогаш вистината не е апсолутна, туку релативна, индивидуална, тогаш идаме до заклучок дека и релативноста е релативна, и дека овие филозофски теми се интересни, ама бескрајни.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Punk on Нед Јан 25, 2009 1:34 pm

Marej напиша:Па според насловот, вистина е дека релативноста е апсолутна. А бидејќи никогаш вистината не е апсолутна, туку релативна, индивидуална, тогаш идаме до заклучок дека и релативноста е релативна, и дека овие филозофски теми се интересни, ама бескрајни.
Потполно се согласвам.. иначе линкон не е за отворање ајнштајн бедови ми прајт
Punk
Punk
Live fast!
Live fast!

Age : 29
Број на мислења : 505

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Gangi on Нед Јан 25, 2009 11:21 pm

само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај
Gangi
Gangi
LIVERPOOL 4 LIFE

Age : 29
Број на мислења : 71

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by kojgode on Нед Јан 25, 2009 11:57 pm

sunny sunny sunny sunny sunny Се е релативно. sunny sunny sunny sunny sunny

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by tHeJunKy on Пон Јан 26, 2009 12:28 am

Gangi напиша:само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај

времето поминува, а универзумот се проширува па се стеснува, па после биг бенг итн итн...
просторот поради црните дупки се искривува...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 109
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Marej on Пон Јан 26, 2009 12:31 am

tHeJunKy напиша:
Gangi напиша:само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај

времето поминува, а универзумот се проширува па се стеснува, па после биг бенг итн итн...
просторот поради црните дупки се искривува...

Од ова мојт песна да се напрајт.
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by tHeJunKy on Пон Јан 26, 2009 1:49 am

Marej напиша:
tHeJunKy напиша:
Gangi напиша:само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај

времето поминува, а универзумот се проширува па се стеснува, па после биг бенг итн итн...
просторот поради црните дупки се искривува...

Од ова мојт песна да се напрајт.

зш да не Very Happy битно релативна ќе е и песната
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 109
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Mary Jane on Вто Јан 27, 2009 1:37 am

tHeJunKy напиша:
Marej напиша:
tHeJunKy напиша:
Gangi напиша:само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај

времето поминува, а универзумот се проширува па се стеснува, па после биг бенг итн итн...
просторот поради црните дупки се искривува...

Од ова мојт песна да се напрајт.

зш да не Very Happy битно релативна ќе е и песната

Мислам дека рап верзија е најдобра, за да се опфати целата смисла...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Bleak on Нед Фед 01, 2009 9:53 pm

Темава е бесконечно дискутабилна. Филозофските теми се без одговор.

P.S. Немат глупост шо не е кажана од филозоф. Од ко ќе се прославит авторот како филозоф глупоста преминвит во филозофска мисла. Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 28
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

Преглед на профилот на членот http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Bleak on Нед Фед 01, 2009 9:54 pm

Mary Jane напиша:
tHeJunKy напиша:
Marej напиша:
tHeJunKy напиша:
Gangi напиша:само времето и просторот се постојани се друго е релативно според мене шо може не е точно ама ај

времето поминува, а универзумот се проширува па се стеснува, па после биг бенг итн итн...
просторот поради црните дупки се искривува...

Од ова мојт песна да се напрајт.

зш да не Very Happy битно релативна ќе е и песната

Мислам дека рап верзија е најдобра, за да се опфати целата смисла...

Абе најбитно е да е релативна Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 28
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

Преглед на профилот на членот http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by tHeJunKy on Нед Фед 01, 2009 10:34 pm

Bleak напиша:Темава е бесконечно дискутабилна. Филозофските теми се без одговор.

P.S. Немат глупост шо не е кажана од филозоф. Од ко ќе се прославит авторот како филозоф глупоста преминвит во филозофска мисла. Smile

блажо, и ти си без одговор, бесконечен...(со зборвењето) и беше апсолутен, ама во последно време многу релативен стана, на моменти расположен, на моменти нерасположен, оваона...
tHeJunKy
tHeJunKy
Модератор
Модератор

Age : 109
Број на мислења : 759
Хоби(работа) : Гитара, фотографирање, компонирање...
Забавен? : Сто.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Рокси on Пон Мар 09, 2009 8:08 pm

Дали релативноста е апсолутна?

- Апсолутно! Very Happy
Рокси
Рокси
Нејкам ништо
Нејкам ништо

Age : 25
Број на мислења : 517

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Дали релативноста е апсолутна? Empty Re: Дали релативноста е апсолутна?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот