Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by kojgode on Саб Јан 17, 2009 4:50 am

Има една реченица која што ја прочитав и ме замисли, а беше отприлика вака:

Будалите учат од сопствените грешки,а мудрите од туѓите.

Треба ли да осетиме нешто на своја кожа,за да сфатиме дека е погрешно
па да се поправиме или пак подобро е да ги гледаме туѓите грешки па да
се трудиме да не ги направиме истите?

Дали човек подобро може да ги увиди работите и своите грешки ако него му се случат или не е тоа така?

Дали ако учиме од туѓите грешки,не можеме да стекнеме повеќе искуство или напротив?

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by корун on Саб Јан 17, 2009 5:00 am

Aк не се фатални убо е нашиве, дур не осетам како е да се осеќаш лошо порати нешо, не ми влегвит вгла

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by Alexandra on Саб Јан 17, 2009 5:02 am

корун напиша:Aк не се фатални убо е нашиве, дур не осетам како е да се осеќаш лошо порати нешо, не ми влегвит вгла

Se slozhvam so ova.Dur ne vidime kako e,dzabe gledame vo tugite greshki.
Alexandra
Alexandra
Секретарка на форумот

Age : 27
Број на мислења : 176
Забавен? : Prilichno.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by sokol on Саб Јан 17, 2009 3:24 pm

јас учам и од туѓите и од сопствените грешки
sokol
sokol
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 397

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by Master on Саб Јан 17, 2009 4:28 pm

И од сопствените и од туѓите.
Master
Master
Харатист!
Харатист!

Age : 28
Број на мислења : 957
Хоби(работа) : Вампир
Забавен? : тихххх

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by мирАл on Саб Јан 17, 2009 8:35 pm

Почесто од сопствените шо значит сум БУДАЛА scratch , и од туѓи!
мирАл
мирАл
lec dudat again!
lec dudat again!

Age : 28
Број на мислења : 708
Хоби(работа) : едрење
Забавен? : најзабавен

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by T&T on Саб Јан 17, 2009 10:29 pm

Ех кога сите би учеле од туѓите грешки, сите ќе бевме безгрешни, ама така нема да беше интересно...
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 29
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by Џајко on Саб Јан 17, 2009 10:32 pm

Се учит и од туѓи грешки ама многу потешко. Туѓите грешки ги гледаме поинаку и многу малце сваќаме како е дур не не закачит нас нештото по гла. Е тогаш веќе немат да ја повториш пак... :D
Џајко
Џајко
addicted to beautiful days

Age : 28
Број на мислења : 950
Хоби(работа) : flying
Забавен? : можеби

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by Mary Jane on Нед Јан 18, 2009 1:47 am

За да научиме нешто од грешките мора да ги осетиме на своја кожа. Во некои случаи опоравувањето е болно, но поефективно, затоа што туѓите грешки често ги земаме здраво за готово...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by fairy on Нед Јан 18, 2009 1:48 pm

од сопствените грешки учиме појќе, зато шо и да ги увидиме туѓите грешки, ако не ги осетиме на нас, немат ефект... Razz
fairy
fairy
Адаптериште

Age : 27
Број на мислења : 278

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by A GiRL on Саб Јан 24, 2009 5:26 am

Не би требало да учиме од нашите,ама ко шо викате најефективно е така geek
A GiRL
A GiRL
Солиден Адаптер

Age : 27
Број на мислења : 169

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by kojgode on Саб Јан 24, 2009 5:36 am

"Навистина, за многумина искуството е единствено школ, а сите ние, во одреден момент, слушаме во него некоја лекција. Па, сепак, не е ни мудро ни безбедно да се потпираме исклучиво на искуството, бидејќи знаењето што тоа ви го носи, колку и да е вредно, често стигнува премногу доцна за да можете да имате полза од него во овој живот и служи само за да ве потсети на веќе направените грешки. Затоа, подобро е да учите од искуствата на другите." - Вилијам С. Кинг - директорот на една од најголемите издавачки куќи во Америка во 20 век.

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by mitan on Саб Јан 24, 2009 11:40 am

kojgode напиша:Има една реченица која што ја прочитав и ме замисли, а беше отприлика вака:

Будалите учат од сопствените грешки,а мудрите од туѓите.
според реченицава во светов не постојт мудар чоек....колку и да глеаш туги грешки од некој ке научиш да не прајш така ама за некој ке си сигурно лубопитен и ке се сметаш поспособен од тој шо ја напрајл грешката и ке ја осетиш на твоја кожа....а дека најубо се учит од свои грешки то е точно...и не си никаква будала ако напрајш грешка и да научиш на неа....(никој не е безгрешен)
mitan
mitan
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 352
Хоби(работа) : spienje
Забавен? : za kogo kako

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by REGINA on Пет Јан 30, 2009 11:14 pm

Животот е премногу краток за да успееш да ги направиш сите можни грешки, па за од секоја да научиш нешо... така да попаметно и подобро е да се учит И на грешките од другите.
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 28
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by pankerishte on Пет Јан 30, 2009 11:46 pm

fairy напиша:од сопствените грешки учиме појќе, зато шо и да ги увидиме туѓите грешки, ако не ги осетиме на нас, немат ефект... Razz
Добар коментар.Се сложвам. cyclops
pankerishte
pankerishte
Куропецач
Куропецач

Age : 30
Број на мислења : 601
Хоби(работа) : Метење,Чистење Улици
Забавен? : Да

Преглед на профилот на членот http://www.myspace.com/komunalnahigena

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by Bleak on Саб Јан 31, 2009 8:18 pm

Од своите грешки... конкретен пример: почетнопно соло од фаде о блацк можда 4-5 души ми го покажаја точно и џабе и се попрајф кога самиот сватиф кај грешам Smile
Bleak
Bleak
Заљубениот поет
Заљубениот поет

Age : 28
Број на мислења : 1235
Хоби(работа) : Свирење гитара, слушање музика, пишење песни, компонирање, атлетика тренинг ау и така... :)
Забавен? : Никогаш не сум успеал да израчунам колку 'ногу

Преглед на профилот на членот http://opeth-forever.hi5.com

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by nance on Нед Фед 08, 2009 6:02 pm

Полесно се учит од своите грешки ама имаш една назадност, го папаш курот поради грешката, а на туѓи ќе видиш други кј шо го папет и не ја прајш истата грешка. бухуху
nance
nance
Херој на форумов

Age : 28
Број на мислења : 143
Хоби(работа) : drapanje jajca
Забавен? : nda

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by FalcoN eYe on Нед Фед 22, 2009 7:32 pm

nance напиша:Полесно се учит од своите грешки ама имаш една назадност, го папаш курот поради грешката, а на туѓи ќе видиш други кј шо го папет и не ја прајш истата грешка. бухуху

и јас мислам така Surprised
FalcoN eYe
FalcoN eYe
Солиден Адаптер

Age : 28
Број на мислења : 105

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by *Rhythm Divine* on Сре Мар 04, 2009 7:47 pm

Сакам да се научам да учам од туѓи грешки..
невозможно е
Неможиш да учиш од туѓи грешки колку и да сакаш.. ќе си помислиш можеби ам ако него ова му се случи нема и мене..
затоа секогаш се учи од сопствените, но и од сопствените некогаш нема да можиш да научиш.. секогаш ќе постои некоја грешка која ќе ја повториш.
Така да, јас сум за тоа дека само треба да се живее животов и грешките нека се прават колку и да се.. посекако нема некоја посебна дефиниција ај сеа напрајв грешка, нема пак да ми текни.. несвесно ќе ја напрајш..
секоја грешка претставува пад, а секој пад почеток на нов успех или уште поголема грешка
*Rhythm Divine*
*Rhythm Divine*
Адаптер во подем

Age : 26
Број на мислења : 33

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by malina on Чет Мар 05, 2009 10:01 pm

јас мислам дека се зависит од случајот
malina
malina
Адаптериште

Age : 27
Број на мислења : 384
Хоби(работа) : .
Забавен? : понекогаш и зависи за кого

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by Unforgettable on Вто Мар 10, 2009 2:05 pm

Пубо е од сопствените,ќе напрајш грешка..и после ќе научиш и ќе си горд на то,пубо е да имаш некое искуство...се исплаќат!

Unforgettable
Адаптер4е

Age : 25
Број на мислења : 8

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by ноунејм on Сре Мар 11, 2009 12:30 am

нажалост од своите грешки..со исклучоци нормално
ноунејм
ноунејм
Бени Лава`с бигест фен
Бени Лава`с бигест фен

Age : 26
Број на мислења : 166
Хоби(работа) : па да.. работата ми е хоби. да
Забавен? : ногу

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by METALBOY on Вто Мар 17, 2009 10:13 pm

обете
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by Болиглава on Вто Мар 17, 2009 10:14 pm

Повеќе од обете а? Интересно.

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 27
Број на мислења : 1166

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by Angelic on Сре Апр 01, 2009 10:30 pm

Добро е да се учи од туѓите грешки, но тоа ретко кој го прајт. Кога ќе се изгориме самите .. тогаш мн појасно ќе ги гледаме работите.
А секогаш се тешиме со другите грешки.. то е факт.
Angelic
Angelic
ex Rainbow*

Age : 27
Број на мислења : 713

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Подобро се учи од свои или од туѓи грешки? Empty Re: Подобро се учи од свои или од туѓи грешки?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот