Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by kojgode on Сре Јан 14, 2009 9:46 pm

Овој текст го прочитав на еден српски форум и навистина ме
воодушеви.....не можам сега да го преведувам ама се надевам дека ќе
разберете:

Ustao sam rano, kao i obično, prije izlaska
sunca kako bih prošetao obalom oceana i pozdravio novi dan. Kako sam se
kretao u jutarnjoj sumaglici, primijetio sam mutne pokrete u daljini.
Ugledao sam dijete koje se saginje, maše rukama, plešući na plaži,
očito slaveći savršeni dan koji počinje.
Kako sam se približio, shvatio sam, na svoju žalost, da dijete uopće ne
pleše već čeprka među ostacima koje je noćna plima izbacila na obalu
zaustavljajući se tu i tamo da bi izvukao morsku zvijezdu i vratio je
natrag u more. Pitao sam dijete kakva je svrha takvog truda. „Plima je
izbacila morske zvijezde na plažu i one se ne mogu same vratiti u
more,“ odvratilo je dijete. „Kada se sunce podigne, one će uginuti ako
ih ja ne vratim u more.“
Dok mi je dijete objašnjavalo, pogledao sam dužinom plaže koja se
rastezala na obje strane izvan mog vidokruga. Izbačenih zvjezdača je
bilo bezbroj. Shvatio sam beznadnost djetetova truda i uzvratio: „Ali
mnogo je više morskih zvijezda na ovoj plaži nego što bi ih ti mogao
spasiti do izlaska sunca. Ti si tu nemoćan.“
Dijete se zaustavilo na tren, razmišljajući o mojim riječima, sagnulo
se da pokupi još jednu morsku zvijezdu i odbacilo je daleko na morsku
pučinu. Okrenuvši se prema meni, samo je reklo: „Ovu jednu sam spasio.“
Napustio sam dječaka i krenuo kući razmišljajući o tome što mi je
dječak rekao. Zatim sam se vratio na plažu i proveo dan spašavajući
morske zvijezde.

Loren Corey Eisley

Што мислите вие?????????????

_________________
Imagination is more important than knowledge.
kojgode
kojgode
Односи со јавноста

Age : 28
Број на мислења : 1938
Хоби(работа) : денгубец
Забавен? : party

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by Mary Jane on Сре Јан 14, 2009 10:04 pm

Ова го имам порано прочитано. Има смисла тоа што го вели детето, дека сите ако го подобруваме светот по малку (или се подобруваме себеси), тој ќестане подобро место за живеење. Сепак сме 6 милијарди...
Mary Jane
Mary Jane
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 1161
Хоби(работа) : чашитка
Забавен? : јес, оф секако

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by корун on Сре Јан 14, 2009 10:09 pm

Ист број прашалници хаха, иначе мојме да го мениме светов, сега барем со толку многу медиуми, сепак требит поддршка и финансиска и психичка така да, почвите со време да собирате љуге и средства.

_________________
Коза не е, овца е. Шо е?
корун
корун
Форум Фаундер

Age : 27
Број на мислења : 1250
Хоби(работа) : Све
Забавен? : од најпојке појке

Преглед на профилот на членот http://www.adapterforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by Marej on Сре Јан 14, 2009 10:10 pm

Кокан пријатно ме изненади со темава Smile
Имам да зборвам толку ногу, ама ќе пробам да бидам кратка. Иако според Ф.Ниче сите поможвиме од себични причини, колку да си го зголемиме мислењето за себе, помошта е помош, од какви побуди и да потеквит. Не прајт и нас задоволни, и оние на кои им помагаме, па зш да не ја практикуваме? Живејме во ногу себично време, ама се најџвет доста квалитетни млади луѓе шо не потсеќет шо е чоечно и позитивно. Wink
Marej
Marej
Модератор
Модератор

Age : 28
Број на мислења : 986
Забавен? : ултра

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by Odyssey on Пет Јан 16, 2009 9:13 pm

Превод дали ќе можит на текстот?
Odyssey
Odyssey
Резидент ДискоЏокеј
Резидент ДискоЏокеј

Age : 62
Број на мислења : 594
Хоби(работа) : Dj

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by комшивка on Нед Јан 18, 2009 6:50 pm

Ах.. тој ќе се променит кога тогаш, ама ние дали ќе го доживејме то.. Затоа не се замарајте со светов, живејте си ко шо ви одговарат Вас и не мислете за задутре.. (сепак утре е блиска иднина Smile )
комшивка
комшивка
Адаптериште

Age : 28
Број на мислења : 846

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by Болиглава on Вто Јан 20, 2009 8:32 pm

Џими напиша:Ако можит да ми го промените тајтлот?
Ако се можит.
http://adapter.forummk.com/forum-f1/topic-t47-15.htm

_________________
The sun is the same in the relative way, but you're older...
Болиглава
Болиглава
Администратор
Администратор

Age : 27
Број на мислења : 1166

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by Ludi Milojko on Чет Јан 22, 2009 11:46 pm

Da zs da ne mojme ama ak sme magionicari XD
Ludi Milojko
Ludi Milojko
Обезбедување на форумот

Age : 60
Број на мислења : 175
Хоби(работа) : siluvanje
Забавен? : Se nadevam xD

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by The Breaking Dawn on Пет Јан 23, 2009 1:13 am

јас мислам дек со секоја мала работа, со секоја ситница менвиме нешо во иднинава...можда не нешо со огромни размери ама барем некој сегмент во животов Wink
The Breaking Dawn
The Breaking Dawn
Модератор
Модератор

Age : 26
Број на мислења : 1107

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by T&T on Пет Јан 23, 2009 2:21 am

The Breaking Dawn напиша:јас мислам дек со секоја мала работа, со секоја ситница менвиме нешо во иднинава...можда не нешо со огромни размери ама барем некој сегмент во животов Wink

Со различни зборој сакав истото да го напишам, ама ми се спијат и полесно беше да го копирам. Ова е и мое мислење.
T&T
T&T
Шмизла со без наводници
Шмизла со без наводници

Age : 29
Број на мислења : 663
Забавен? : е то би требало други да го кажат, иако сама си се сметам за луда и забавна (и нарцис)

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by METALBOY on Пет Мар 20, 2009 8:30 pm

T&T напиша:
The Breaking Dawn напиша:јас мислам дек со секоја мала работа, со секоја ситница менвиме нешо во иднинава...можда не нешо со огромни размери ама барем некој сегмент во животов Wink

Со различни зборој сакав истото да го напишам, ама ми се спијат и полесно беше да го копирам. Ова е и мое мислење.
да не филозофирам многу, мислењево и за мене е прифатливо.
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by blesava008 on Пет Мар 20, 2009 8:45 pm

дајте прво да си го смениме менталитетов па после светов Smile
blesava008
blesava008
It's just a matter of time
It's just a matter of time

Age : 27
Број на мислења : 164
Хоби(работа) : шетање
Забавен? : на големо

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by REGINA on Чет Мар 26, 2009 9:09 pm

па то се подразбират дека мојме да го смениме светов... ама сами немојме да го постигниме то.
Сепак со ситни, навидум небитни постапки со кои правиме добри дела, многу придонесуваат за подобрување ... можда не на светов, ама за подобрување на личноста да.
ај со тек на време, и со правилни одлуки ќе го попрајме и светов. само да дојдам на власт... хххе
REGINA
REGINA
my way... or no way!
my way... or no way!

Age : 28
Број на мислења : 914
Хоби(работа) : Ваѓање луѓе од такт.

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by METALBOY on Чет Мар 26, 2009 9:13 pm

Можно е! Како можел Ајнштајн да го менит, па Архимед, Моцарт...Ако се потрудиме можиме, сите можиме, сите ја имаме таа моќ
METALBOY
METALBOY
Адаптериште

Age : 26
Број на мислења : 992
Хоби(работа) : офтопик
Забавен? : Не, забрзан

Преглед на профилот на членот

Вратете се на почетокот Go down

Да го промениме светот - дали е тоа возможно? Empty Re: Да го промениме светот - дали е тоа возможно?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот